aslanpencesi.gen.tr https://www.aslanpencesi.gen.tr Aslan Pençesi, Kullanımı ve Faydaları tr-TR hourly 1 Copyright 2020, aslanpencesi.gen.tr Sun, 22 Mar 2015 00:00:00 +0000 Tue, 18 Feb 2020 00:00:00 +0000 60 Aslan Pençesi Otu https://www.aslanpencesi.gen.tr/aslan-pencesi-otu.html Wed, 21 Nov 2018 00:54:40 +0000 Aslan pençesi otu, gülgiller familyasına ait bir bitki olan  aslan pençesi otu, nemli alanlar, orman kenarları ve öayırlık yerlerde kendiliğinden doğal olarak yetişir. 50-60 santim kadar boylanabilen bitki, dişli yapr Aslan pençesi otu, gülgiller familyasına ait bir bitki olan  aslan pençesi otu, nemli alanlar, orman kenarları ve öayırlık yerlerde kendiliğinden doğal olarak yetişir. 50-60 santim kadar boylanabilen bitki, dişli yapraklara, geniş köklere sahiptir. Halk arasında tavşan ayağı, şebnem otu, aslan ayağı otu gibi isimlerle de bilinir. Yaprak kısmı 5-7 parçalıdır, çiçekleri ise ufak yıldız şeklindedir. Aslan pençesi otunun yaklaşık olarak 1000'e yakın çeşidi vardır. Ilıman iklimlerde yetişen bitki Mart-Temmuz aylarında toplanarak kurutulur. Bitkinin çiçekleri Mayıs-Haziran ayında toplanarak diğer aylarda ise tamamı toplanıp kurutulur. Yıllardır alternatif tedavi olarak yaygın şekilde kullanılan bitki özellikle kadın hastalıklarında yaygın şekilde kullanılır. Bunun haricinde daha pek çok alanda kullanılan aslan pençesi otu faydalarını şu şekilde sıralayabiliriz;

Aslan pençesi otu faydaları

 • Kadın hastalıkları için kullanılan bitki, kadınlarda adet düzensizliğine karşı faydalıdır. Vajinal akıntı, rahim kasılmaları, menopoz döneminde yaşanan sıkıntıları hafifletir. Yeni adet olmuş genç kızlarda civan perçemiyle birlikte kullanıldığında adet düzensizliklerine karşı iyi gelir. Geciken adetin başlamasını kolaylaştırır.
 • Hamilelik sürecinde yaşanan baş dönmeleri için kullanılabilir.
 • Vajinal duş ve genel vücut duşu için banyo suyuna eklenerek kullanıldığında faydalı olur.
 • Kırık, kangren, apse, çıban gibi yaralar için lapa şeklinde hazırlanıp kullanılabilir.
 • Kanamayı durdurucu etkisi vardır. Kanamalı bölgeye lapa şeklinde hazırlanarak kompres uygulanabilir.
 • Kalbin kuvvetlenmesi ve skleroz hastalığına karşı iyi gelir.
 • Vücuda kuvvet ve enerji verir.
 • Diş yaraları ve diş çekimi sonrasında oluşan yara için gargara suyu olarak hazırlanıp kullanılabilir.
 • Kansızlık, kas erimesi ve kas yorgunluğuna karşı çoban çantası bitkisiyle birlikte kullanılabilir.
 • Gebelik döneminde düşük riskini azaltır. Gebeliğin 3. ayından sonra kullanılmaya başlandığında rahmin kuvvetlenmesini sağlar. Bu dönemlerden itibaren kullanıldığında doğumun kolay ilerlemesine yardımcı olur.
 • Doğumdan sonraki 10 gün düzenli kullanıldığında toparlanma sürecine katkıda bulunur.
 • Fıtık, rahim sarkması için yine çoban çantasıyla beraber kullanılabilir. Bu tür rahatsızlıklar için çay şeklinde hazırlanıp düzenli içildiğinde faydalı olur.
 • Göz hastalıklarına karşı iyi gelir. Baş ağrısı ve soğuk algınlığı için yine çay şeklinde tüketilebilir.
 • İdrar söktürücü etkisi bulunmaktadır. Vücutta biriken yağları parçalamak amacıyla çay olarak içilebilir. Bunun için günde 3 fincan tüketilebilir.
 • Uyku problemleri, diyabet hastalığı ve sindirim sisteminde gelişen bozukluklar için kullanılabilir.
 • Epilepsi ve kas gelişim sorunu olan çocuklarda kullanılabilir. BU tür rahatsızlıklar için banyo suyu olarak hazırlanabilir.
 • Genel vücut sağlığı için gün içinde içildiğinde faydalı olur.
 • Endişe, kaygı ve stres gibi durumlar için kullanılabilir.
 • İnme, damar sertliği, düeritik tedavisinde farklı ülkelerde kullanılan bir bitkidir.
 • Hormon düzenleyici etkisi bulunmaktadır.
 • Mideyi kuvvetlendirir, bağırsaklarda gelişen gaza karşı faydalıdır. Bunun yanı sıra iştah açıcı etkisi bulunmaktadır.
 • Migren için çay şeklinde hazırlanıp kullanılabilir.
 • Böbreklerin aktif bir şekilde çalışmasını sağlar.
 • Lenf, prostat, göğüs kanseri üzerinde faydalıdır. Romatizmal hastalıklar nedeniyle gelişen ağrılara karşı kullanılabilir.

Aslan pençesi otu zararları

Aslan pençesi ne kadar yararlı bir bitki olsa da bazı durumlarda zararı da olabilir. Aslan pençesi otuyla çay hazırlandığında içine herhangi bir tatlandırıcı eklenmemelidir. Yemeklerden sonra içilmesi gereken bitki çayının demleme süresi 10 dakikayı geçmemelidir. Aşırı kullanımdan kaçınılmalıdır. Çok hazırlanan çay en fazla 3 gün ağzı kapalı şekilde buzdolabında muhafaza edilebilir.

Aslan pençesi otu kul]]> Aslan Pençesi Neye İyi Gelir https://www.aslanpencesi.gen.tr/aslan-pencesi-neye-iyi-gelir.html Wed, 21 Nov 2018 15:03:04 +0000 Aslan pençesi neye iyi gelir, allcemilla vulgaris adıyla bilinen bitki halk arasında tavşan ayağı, aslan ayağı, kadın mantosu, hizmetçi kız, şebnemli gibi isimlerle bilinir. Aslan pençesi daha çok dağlık alanlarda, orman Aslan pençesi neye iyi gelir, allcemilla vulgaris adıyla bilinen bitki halk arasında tavşan ayağı, aslan ayağı, kadın mantosu, hizmetçi kız, şebnemli gibi isimlerle bilinir. Aslan pençesi daha çok dağlık alanlarda, orman kenarlarında, yükseklerde nemli çayırlarda doğal olarak yetişen bir bitkidir. Aslan pençesi, 7-9 parmaklı olan yapraklarının kenarları dişli güzel bir görünümü vardır. Yüksek olmayan sapları sağlam yapıdadır. Bu bitkinin sarımsı yeşil renkte olan yaprakları Mayıs ayından Haziran ayına kadar görülebilmektedir. Çiçekleri açtığında tamamı toplanır. Diğer zamanlarda ise, yaprakları toplanarak gölgede kurutulur.


Aslan pençesi hangi rahatsızlıklara iyi gelir
 • Hamilelik sırasında oluşan baş dönmelerinin giderilmesinde faydalı olur.
 • Kanamaları durdurmada yararı vardır. Lapa şeklinde hazırlanarak her 10 dakikada bir bölgeye haricen tatbik edilir.
 • El ayak banyosu, vajinal banyo sırasında 1 litre suyun içerisine 2 avuç aslan pençesi kaynatılarak kullanılır.
 • Skleroz rahatsızlığında ve kalbin güçlenmesinde etkili olur.
 • Fıtıklar ve rahim sarkması için çoban çantası bitkisiyle kullanılması önerilir. Bu gibi rahatsızlıklarda mümkün olduğunca taze toplanan bitkiyle hazırlanan çay içilmelidir.
 • Özellikle kadın hastalıkları üzerinde etkili olan aslan pençesi; rahim akıntılarında, adet düzensizliklerinde, menopoz dönemi etkilerinin azaltılmasında, rahim sancılarında etkili olmaktadır. Bunun yanında civan perçemi bitkisi ile birlikte kullanıldığında ergenliğe geçme döneminde adetleri düzenler.
 • Kırık yaralarında, kangren, çıbanlar da, apseli yaralarda iyileştirme özelliği bulunmaktadır. Böyle durumlarda çayı hazırlanarak içilebilir ya da ezilerek bölgeye haricen uygulanabilir.
 • Kas erimesinde, kas yorgunluğunda, demir eksikliğine bağlı olan kansızlık durumlarında çoban çantası bitkisiyle kullanıldığında daha yararlı olmaktadır.
 • Kasları gelişmemiş olan  çocuklarda ve sara hastalarında aslan pençesi çayı önerilir. Bunun yanında çocukların güçsüzlüğü varsa, banyo sularına 200 gram aslan pençesi koyabilirsiniz.
 • Uyku düzensizliği olanlarda, şeker hastalarında, sindirim bozukluğu çekenlerde olumlu etkileri vardır.
 • Soğuk algınlığında, göz hastalıklarında, yarım bağ ağrısında kullanılmaktadır.
 • Vücuttaki yağ birikimleri ve idrar söktürücü etkileri de bulunmaktadır. Bu rahatsızlıklar için özellikle yükseklerde yetişen yapraklarının altı parlak gümüş renkte olanlar daha uygundur. Aslan pençesinin çayı hazırlanarak günde 3 fincan tüketebilirsiniz.
 • Hamilelikte düşük riski yüksek olan kadınlarda kas yorgunluğunu giderir, rahim kaslarının güçlendirir ve bununla düşük riskini azaltır. Bunun yanında zor doğumları olanlarda ve doğum yaralanmalarında etkili olur. Hamilelikte bu riskleri olan kadınlar, ilk üç aydan sonra aslan pençesi çayı içebilirler. Lohusa olan kadınlara da 10 gün boyunca bu bitkinin çayı önerilir.
 • Diş çekimi sonrasında ağızda gargara yapılır ve çayını içerek de yaranın iyileşmesinde etkili olur.
 • 1 litre suyun içerisine 2 avuç aslan pençesi koyarak 10 dakika kaynatın. Bu hazırlanan çay hasta olan kişilerin kendilerini hemen toparlamalarına yardımcı olur.
]]>
Aslan Pençesi Yaprağı https://www.aslanpencesi.gen.tr/aslan-pencesi-yapragi.html Thu, 22 Nov 2018 10:50:29 +0000 Aslan Pençesi yaprağı, Gülgiller familyasından olan, çayırlık veya ormanlık alanlarda yetişen, 40-50 cm arası boy veren, geniş köklü ve yapraklı, çok kuvvetli, eski senelik, otsu yabani bir bitki türüdür. Halk dilinde Aslan Pençesi yaprağı, Gülgiller familyasından olan, çayırlık veya ormanlık alanlarda yetişen, 40-50 cm arası boy veren, geniş köklü ve yapraklı, çok kuvvetli, eski senelik, otsu yabani bir bitki türüdür. Halk dilinde bu yabani bitkiye aslan ayağı otu, pelerin otu, şebnem otu da denir. Bu bitkinin özünde uçucu yağlar, selüloz, yağ asitleri, glikol protein, etkin bir madde ve tanen gibi maddelerde bulunmaktadır. Yaprakları 5-7 parçalı olanları vardır. Aslan pençesi çiçekleri; küçük yıldız şeklinde, sade ve taç yapraksız ve renkleri kimyoni yeşilliktedir. Aslan pençesinin 1000'e yakın türü vardır. Eşeysiz bir üreme ile farklılaşmaktadırlar. Aslan pençesi bitkisi sıcak iklim çok sever. Sıcak iklim gösteren bütün ülkelerde yetişmektedir. Mart ve Temmuz aylarında olgunlaşır çiçekleri toplanıp, kurutularak, kullanıma hazır hale getirilir.

Aslan pençesi yaprağı, Uzun yıllardan beri tedavi amaçlı bitkisel ilaç olarak kullanılmıştır. Özellikle kadınlar için müthiş faydalı tesiri olduğu bilinmektedir. Aslan pençesi yaprağı, adet düzensizliği yaşayan kadınlarda adet günlerini düzenli hale getirir. Ve adet dönemlerinin rahat atlatılmasını sağlar. Menopoz dönemlerinde yaşanan aşırı sinir, stres, gerginlik, değişken ruh hali uykusuzluk, isteksizlik, sıcak basması depresyon ruh hali ve terlemeyi en aza indirger. Aslan pençesi yaprağı ateşi düşürür, vücudu kuvvetlendirerek, baş ağrılarını keser. Çocuk emziren annelerin sütünü arttırdığı bilinmektedir. Pek çok kanser çeşidine karşı engelleyicidir. Böbrek fonksiyonları ve prostatın düzenli çalışmasına destek sağlar. Ağız yaralarında ve Boğaz iltihaplarında epeyce iyi geldiği bilinmektedir. Kan kesici ve yaraların geçmesinde hızlandırıcı tesirli olduğu görülmüştür. Sara hastası insanlara çok iyi gelir. Sinir sistemi bozukluğu ve uykusuzluğa da iyi gelir. Şeker hastalıklarında, kan şekeri yükselmesini engelleyici olarak, tüketildiği bilinmektedir. Yağ yakma özelliği de vardır. Rahim, meme,  lenf bezi, kanseri prostat kanserine karşı çok etkili ve önleyicidir. Romatizmalı hastalıklara, bağırsak gazlarını gidermektedir. Mideyi güçlendirir, Döl Yatağını güçlendirir iştah açar. Hormonları dengeleyici tesiri mevcuttur. Kas zayiatlarını en aza indirger. Aslan pençesi, İshale karşı çok koruyucudur. Anemi rahatsızlığı tedavisine iyi gelir. Migrene karşı yararlıdır, insanı rahatlatır.

]]>
Aslan Pençesi Kurabiye https://www.aslanpencesi.gen.tr/aslan-pencesi-kurabiye.html Fri, 23 Nov 2018 06:45:24 +0000 Aslan pençesi kurabiye, Beş çaylarının ve kabul günlerinin vazgeçilmezidir hamur işleri hamur işlerinin başında da kurabiye gelmektedir. Biz Türk hanımları dilediğimiz malzemelerle dilediğimiz şekilde kurabiyeler yapabilecek Aslan pençesi kurabiye, Beş çaylarının ve kabul günlerinin vazgeçilmezidir hamur işleri hamur işlerinin başında da kurabiye gelmektedir. Biz Türk hanımları dilediğimiz malzemelerle dilediğimiz şekilde kurabiyeler yapabilecek kabiliyetteyiz. Herkesin severek hazırlayıp tükettiği bir kurabiye çeşitti bulunmaktadır. Benim hem hazırlamaktan hemde sevdiklerimle paylaşmaktan en çok keyif aldığım aslan pençesi kurabiyedir. Aslan pençesi kurabiye görünüm ve lezzet olarak enfes bir kurabiye çeşididir. Bu enfes lezzeti denediğinizde hem siz tadına bayılacaksınız hemde sevdikleriniz ve misafirlerinizle severek paylaşacaksınız. Hazırlanışı oldukça kolay ve pratiktir. İçerisinde kullanılan malzemelerden dolayıda protein yüklü bir atıştırmalık dır. Sizlerde bu enfes lezzetle buluşup sevdiklerinizle paylaşmak isterseniz sizlerle paylaşmış olduğum tarife uymanız yeterli olacaktır. 

Aslan pençesi kurabiye için gerekli malzemeler;
 • 150 gram tere yağ veya tercihe göre bir paket margarin,
 • Yarım çay bardağı sıvı yağ,
 • 3 veya 3,5 su bardağı un,
 • 1 çay bardağı yoğurt,
 • 1 paket kabartma tozu,
 • 1 paket vanilya,
 • 2 yemek kaşığı pudra şekeri,
 • Az miktarda limon kabuğu rendesi,
İç harcı için 
 • 1 su bardağı Antep fıstığı,
 • 1 çay bardağı ceviz içi,
 • 2 yumurta akı,
 • 1 paket vanilya,
 • 2 yemek kaşığı pudra şekeri,
 • Üzeri için toz şeker,
Hazırlanışı; Aslan pençesi kurabiye hazırlamak için ilk olarak hamurunu hazırlıyoruz. Hamuru için öncelikle derin bir kabın içerisine tereyağı veya tercihinize göre margarini alıyoruz. Üzerine sıvı yağı, yoğurt, limon kabuğu rendesi, kabartma tozu ve vanilyayı ekleyip karıştırıyoruz. Daha sonra unu elek yardımı ile eleyerek ilave edip iyice yoğuruyoruz. Yoğurduğumuz hamuru bir kenara alıp biz iç harcını hazırlıyoruz.

İç harcı için derin bir kasenin içerisine Antep fıstığını, ceviz içini, yumurta akını, vanilya ve pudra şekerini ekleyip iyice karıştırıyoruz. Daha sonra yoğurduğumuz hamurdan ceviz büyüklüğünde parçalar alıp avuç içerimizde içini oyup bir tatlı kaşığı kadar iç harcından koyuyoruz. Hamuru kapatıp yuvarlıyoruz ve bir yüzünü toz şekere batırıyoruz. Daha sonra yağlı kağıt serdiğimiz fırın tepsisinin içerisine dizip üzerini hafifçe bastırarak yaslıyoruz. Daha sonra hazırladığımız kurabiyenin bir kenarını bıçakla çizikler atarak pençe şeklini veriyoruz. Tüm malzemeler bitinceye kadar aynı işlemlere devam edip  hazırladığımız kurabiyeleri önceden ısıttığımız 170 derece fırında yaklaşık 15 dakika pişiriyoruz. Kurabiyeleri pişirirken fazla kızartmamak için dikkat edin zira aslan pençesi kurabiye hafif toz pembe şeklinde pişirmek gerekiyor. Fırından çıkardığımız kurabiyeyi soğuyunca servis yapabiliriz. Afiyet olsun.
]]>
Testere Dişli Aslan Pençesi Otu https://www.aslanpencesi.gen.tr/testere-disli-aslan-pencesi-otu.html Fri, 23 Nov 2018 13:27:39 +0000 Testere Dişli Aslan Pençesi Otu, Testere dişli aslan pençesi, kadınların adetlerini düzenler, FSH hormonununu yükseltir, tüylenmeye, iltihaplı eklem romatizmalarına da iyi gelir. Östrojen hormonunu yükseltebilen etkileri olan bi Testere Dişli Aslan Pençesi Otu, Testere dişli aslan pençesi, kadınların adetlerini düzenler, FSH hormonununu yükseltir, tüylenmeye, iltihaplı eklem romatizmalarına da iyi gelir. Östrojen hormonunu yükseltebilen etkileri olan bir bitkidir. Bütün aktarlarda satılan bitkinin raf ömrü bir senedir. Bu zamandan sonra etkisinin %75 ini yitirir. En etkili olanı yazın, nemli topraklarda ve gölgede yetişmiş olanı. Işığı sever, ama direkt güneş ışığı gelmesi bitkiye iyi gelmez. Testere dişli aslan pençesi yağmur haberdarı olabilir testere dişli aslan pençesinin bir başka özeliği de, üzerinde su kabarcıklarının oluşmasında  yapraklarının terlemesi ve yağmur yağacağını haber vermesidir. Bu görüldüğünde aynı gün veya ertesi gün yağmur yağar. Bu genellikle eski zamanlardan bu yana bilinir. Kadınlar yaprakların üzerindeki teri toplayarak ciltlerine sürer ve parlak bir cilt elde ederler. Terleyen yaprakların üzerindeki suyun ciltte yazın olan çilleri yok ettiği de bilinir. Tarihte doğada dolaşan kadınlar bu bitkinin terini gördüklerinde, hemen yüzlerine sürermiş. Bu şekilde doğanın nimetlerinden yararlanmışlardır. Ama günümüzde bunların çoğu unutulmuştur.
  
Testere dişli aslan pençesi ishale etkilidir: Bitkinin sapları ile yaprakları beraber kullanıldığında, ishalin giderilmesinde yararlı olur. Ama bu yararını gösterirken kabızlığa da neden olmaz. Yalnız bağırsağın perisaltik hareketlerini yavaşlatır, kontrol eder. Genellikle hareketli bağırsak sendromu olanlar için kullanılması iyi olmaz.

Testere dişli aslan pençesi yaraların kapanmasında etkilidir: Genellikle ameliyat kesiklerinde ve yaraların kapanmasını hızlandırır. Bu özelliği çok eski dönemlerden itibaren bilinir. Genellikle şeker hastalarının kapanmayan yaralarında çok etkilidir. Bir de demir eksikliğinden kaynaklanan kansız olanlar için, bitkinin çayı yararlıdır.

Testere Dişli Aslan Pençesi Otu Diğer Faydaları Kadınların bitkisi olarak bilinir. Eski çağlardan beri kadınların kullandığı bu bitkiyi bilmeyen kadın yoktur. Genellikle çok doğum yapan kadınların düşük riskini azaltan özelliği vardır. Bunu yararı rahim kaslarını güçlendirdiği için yapar. Hamileyken daha önceden ileri aylarda düşük yapmış kadınların bunu kullanırsa iyi olur. Hamileliğin üçüncü ayından itibaren her gün 1 yada 2 defa içilen çayı, rahim kaslarını güçlendirir ve ilerleyen aylarda düşük yapma riskini azaltır. Bu bitki sanki kadınların rahmi için yaratılmıştır. Bu yakı otunun erkeklerin prostat sorunları için yaratıldığı gibi yararlıdır. Eğer kadınların erken menopoza girme olasılığı varsa, adet düzensizliği varsa bu bitkinin kullanılması iyi olur. Kadınlık hormonlarında denge sağlar. Rahimdeki miyomların neden olduğu kanamaları kontrol eder. Kadınların FSH hormonları yüksekse, bu bitkiden yararlanabilirler. Bu hormon yüksekliği kadınların erken yaşta menopoza girmesine sebep olabilir. Bu halde kadının endişeleri hormonun dengesini daha çok bozabilir. Bu halde bitkinin tüketilmesi yararlı olur. Genellikle adet kanamaları çok olan ve uzun süren kadınlarda yararlı olur. Bu sırada kadınların ruh halini bile düzenler. 

Testere dişli aslan pençesi kadınlara bu kadar yararlı olması içeriğindeki phlobaphen maddesine bağlıdır. Bu maddenin damar sertliği ve inme içinde yararı vardır. Testere dişli aslan pençesinin kullanımı kaynayan bir bardak kireçsiz suyun içinde 3 yada 4 gram kurutulmuş aslan pençesinin on dakika aynı ısıda kaynaması gerekir. Sonra bitki süzülerek ılıtılır. Bunun bir ay devamlı her gün 1 su bardağı içilmesi, tüylenmeye, kadınların adet düzensizliği, gibi rahatsızlıklarına iyi gelir. Bir ay sonra bitkiyi içmeyi bırakılmalıdır. Sabahları kahvaltıdan 2 saat sonra veya öğleden sonra içilir. Adet düzensizliği devam ediyorsa, bir zaman sonra aynı şekilde 1 daha yapılır. FSH hormonu bozukluğu içinde aynı biçimde yapılabilir. 1 ay sonra 1 hafta ara verilir ve yeniden aylık küre devam edilir.
]]>
İbrahim Saraçoğlu Aslan Pençesi https://www.aslanpencesi.gen.tr/ibrahim-saracoglu-aslan-pencesi.html Fri, 23 Nov 2018 19:47:31 +0000 İbrahim Saraçoğlu aslan pençesi kürü; meme, rahim, lenf bezi ve prostat kanserlerine karşı önleyici ve koruyucu, başlangıç döneminde tedavi edici, ilerlemiş dönemlerde kanserin büyümesini engelleyici ve önleyicidir. Asla İbrahim Saraçoğlu aslan pençesi kürü; meme, rahim, lenf bezi ve prostat kanserlerine karşı önleyici ve koruyucu, başlangıç döneminde tedavi edici, ilerlemiş dönemlerde kanserin büyümesini engelleyici ve önleyicidir. Aslan pençesi otu, yapraklı düz ve tırtıklı olarak iki çeşittir. Birbirlerinden tamamen farklı bu iki bitkinin yaprak kenarları testere dişli ise bayanların düzensiz regl dönemlerine karşı kullanabilecekleri bir bitkidir. Aynı zamanda hormonları da dengelemektedir.

Aktarlarda bulunan aslan pençesi aynı isim adı altında her ikisi de satılmaktadır. Satın alacağınız zaman veya toplayacağınız zaman yaprak kenarlarına dikkat etmelisiniz. Kanser tedavisi için kullanılan aslan pençesi yapraklarının kenarları düz olandır. Her ikisinin de çiçekleri sarı renklidir.

Aslan pençesi memleketimizde aslan kuyruğu, aslan kulağı ve kırkbaş otu olarak da bilinmektedir.

İbrahim Saraçoğlu aslan pençesi kürü; meme, rahim, lenf bezi ve prostat kanserlerine karşı önleyici ve koruyucudur. Menopoz dönemindeki kadınların terleme, gerginlik, ruhsal sıkıntılı durumlarında hormonların dengelenmesinde mucizevi etki göstermektedir. Aynı zamanda düzensiz olan regl dönemlerini de düzenlemektedir.

İbrahim Saraçoğlu aslan pençesi kürü nasıl yapılır

4 -5 gram (bir tutam) kurutulmuş aslan pençesi kaynamakta olan yarım litre suyun içine atılır ve kısık ateşte 12 dakika kaynatılarak demlenir. Daha sonra süzülerek soğumaya bırakılır. Aslan pençesi kürünü demledikten sonra mutlaka süzme işlemini yapmanız gerekir. Kesinlikle demleme süresi olan 12 dakika tamamlandıktan sonra daha fazla demlenmemelidir ve süzerek bitkiyi ayırmalısınız.

İbrahim Saraçoğlu aslan pençesi kürü nasıl kullanır

Aslan pençesi kürünü bir ay boyunca bir gün arayla yani gün aşırı bir su bardağı içilir. Bir aydan sonra 15 gün ara verilmesi gerekir. On beş günlük aradan sonra 6 ay boyunca haftada iki defa birer su bardağı içilir. Altı aydan sonra dönem dönem uygulanır. Bu uygulama meme, rahim, lenf bezi ve prostat kanserini önleyici kürdür. Başarı oranı çok yüksek olup, bu bitkinin önerilen kullanma şekline göre uygulanması oldukça önemlidir.

Bayanların, kadınlık hormonlarını dengeleyici şekilde kullanılması için kürü hazırladıktan sonra 45 gün boyunca bir gün arayla yani gün aşırı bir su bardağı içilir. Her defasında taze olarak hazırlanmalıdır. Bu sayede hormonların dengelendiğini en kısa zamanda göreceksiniz.

İbrahim Saraçoğlu aslan pençesi kürü kullanımı için dikkat edilmesi gerekenler

Aslan pençesi kürü kullanırken içimini kolaylaştırmak için kesinlikle başka bir madde ilave etmeyiniz. Yemek yedikten sonra bir saat sonra içilmelidir. Aslan pençesi kürünü hazırlarken 10 -12 dakikadan fazla demlemeyiniz. Demlendikten sonra süzülerek mutlaka bitkiden ayrılması gerekir. Hazırlanan aslan pençesi küründen arta kalanı buzdolabında en fazla üç gün korunabilir. Üç günden sonra kesinlikle kullanılmaz ve mutlaka taze olarak tekrar yapılması gerekir.
]]>
Aslan Pençesi Civan Perçemi https://www.aslanpencesi.gen.tr/aslan-pencesi-civan-percemi.html Sat, 24 Nov 2018 11:20:23 +0000 Aslan Pençesi Civan Perçemi, Aslan kulağı, aslan kuyruğu ve kırk baş olarak da bilinen aslan pençesi, çoğunlukla çayırlarda, ormanlık alanlarda ve nemli yerlerde yetişir. Bütün olarak çiçeklenme zamanında toplanan bu bitkin Aslan Pençesi Civan Perçemi, Aslan kulağı, aslan kuyruğu ve kırk baş olarak da bilinen aslan pençesi, çoğunlukla çayırlarda, ormanlık alanlarda ve nemli yerlerde yetişir. Bütün olarak çiçeklenme zamanında toplanan bu bitkinin yaprakları toplanır ve güneş görmeyen bir yerde kurutulur. Aslan pençesi civanperçemi gibi sağlığa oldukça faydalı bir bitki ile beraber kullanıldığında birçok hastalığı iyi gelir. Civan perçemi ise yaz aylarında beyaz çiçekler açan, tüylü ve kurak topraklarda bulunabilen bir bitkidir. Tarla yollarında, yol kenarlarında ve çayırlarda yetişen civan perçemi yaz aylarında saplarından kesilir, demetler şeklinde güneş görmeyen ve hava alan bir yere asılır ve kurutulur. Bu iki şifalı bitkinin kurutulmuş yaprakları çay olarak, aslan pençesinin taze olan yaprakları salatalarda ya da dövülüp merhem olarak kullanılabilmektedir. Aynı zamanla aslan pençesi ve civan perçemi ile hazırlanan kürler birçok hastalığın tedavisinde kullanılmaktadır.

Aslan pençesi Civan perçemi faydaları; 
 • Aslan pençesi civan perçemi ile beraber kullanıldığı zaman ergenlik çağında olan genç kızların adet görmesini kolaylaştırır. Çabuk iyileştirme etkisine sahiptir. Bu özelliğinden dolayı iltihaplı yaraların iyileşmesinde kullanılabilir. 
 • Civan perçemi kanama durdurucu ve yara iyileştirici özelliğe sahiptir. Prostat, lenf bezi, rahim ve meme kanserine karşı koruyucu ve önleyici etkisi vardır. 
 • Aslan pençesi menopoz döneminde olan bayanlarda oluşan stres, gerginlik, ruhsal sıkıntı ve terleme gibi problemli durumlarda hormonların dengelenmesini sağlar ve düzensiz yaşanan adet döngüsünü dengeler.
 • Civan perçemi sindirim sistemini rahatlatır ve hazımsızlığı giderir.
 • Aslan pençesi ve civan perçemi beraber rahimde ur olarak bilinen ve iyi huylu kitle olan miyomların tedavisinde kullanılabilir.
 • Aslan pençesi baş ağrılarını giderici, ateş düşürücü özelliğe sahiptir ve emziren annelerde sütü arttırır.
 • Civan perçemi baş dönmesi, bulantı ve burun kanaması gibi problemlerin giderir, balgam söktürür ve öksürüğü keser.
 • Aslan pençesi uykusuzluk ve sindirim sistemi bozukluklarında oldukça iyi gelir ve kan şekerinin yükselmesini engeller.
 • Civan perçemi stres, sıkıntı ve depresyona iyi gelir, sakinleştirici etkiye sahiptir.
Aslan pençesi ve civan perçemi ile hazırlanan kürler:

Hamile kalmak için destekleyici kür tarifi; 

Malzemeler: 
 • 5 gram civan perçemi 
 • 5 gram aslan pençesi 
 • 5 gram çoban çantası 
Hazırlanışı, 500 milim suyun içerisine bu üç bitkiyi ilave ederek kaynamaya bırakın. Kaynamaya başladıktan 1-2 dakika sonra altını kapatın ve 20 dakika demlendikten sonra suyunu süzerek sabah ve akşam birer bardak için.

Adet düzensizliği için kür hazırlanışı, 1 fincan kaynamış suyun içerisine bir tutam civanperçemi ilave edip 10 dakika demlendikten sonra üç hafta boyunca her sabah bir fincan, 1 fincan kaynamış suyun içerisine bir tutam aslan pençesi bitkisi atılır ve 10 dakika demlendikten sonra 3 hafta boyunca öğlen bir fincan, 1 fincan kaynamış suyun içerisine bir tutam Ada çayı ekleyip demlendikten sonra yine 3 hafta boyunca akşam bir fincan içebilir. Bu kür düzenli olarak sabah, öğlen ve akşam uygulandığında adet düzensizliğini giderir.
]]>
Aslan Pençesi Hastalığı https://www.aslanpencesi.gen.tr/aslan-pencesi-hastaligi.html Sun, 25 Nov 2018 02:17:04 +0000 Aslan Pençesi Hastalığı; Aslan Pençesi bir çıban hastalığıdır. Çıbanlar çok sık rastlanan hastalıklardandır. Çoğu kişiler hayatı boyunca aslan pençesi hastalığını sürekli olarak yaşarlar. Aslan pençesi hastalı Aslan Pençesi Hastalığı; Aslan Pençesi bir çıban hastalığıdır. Çıbanlar çok sık rastlanan hastalıklardandır. Çoğu kişiler hayatı boyunca aslan pençesi hastalığını sürekli olarak yaşarlar. Aslan pençesi hastalığı kadınlardan çok erkeklerde görülen bir hastalıktır. Bu hastalık daha çok yaşlı ve hasta kişilerde, diyabet hastalarında, bağışıklık sistemi zayıf olan kişilerde yani erkeklerde daha sık olarak görülmektedir. Ayrıca bu erkeklerin sağlık şartlarının kötü olması, fiziksel yıpranma, dermatit, akne, ve permisyöz anemi hastalıkları da diğer oluş nedenleridir. Aslan pençesi hastalığı başlangıç bölümünde kaşındı ve hafif ağrı şeklinde kendisini göstermektedir. Bu kaşıntı ve ağrılar zaman geçtikçe artarak devam eder. Aslan Pençesi çıban hastalığının yapısı ve görüntüsü ucu sarı veyahut beyaz renkte olur. Zamanla kendi kendine patlayarak içerisinde bulunan irini dışarı atar. Bu olayın gerçekleşmesi ile çıban birkaç gün içerisinde yok olarak kaybolur. Fakat bu tamamen ortadan kaybolduğu anlamına gelmez o nedenle de bir kaç gün içerisinde yeniden çıkar. 

Aslan Pençesi Hastalığının Nedenleri;

Bu hastalık daha çok erkeklerde görüldüğünden vücudun özellikle sırt ve ense bölümlerinde yaygın olarak çıkmaktadır. Bazen kaba et dediğimiz kalça kısmında da birçok çıbanın birleşerek meydana geldiği çabuk yayılan çıban çeşitleri de vardır. Aslan pençesi hastalığı mikroskopla incelendiğinde tıpkı üzüm taneleri gibi bir görüntü oluşturur. Kaba et kısmında bu şekilde yaygın olarak belirginleşen çıban hastalığı genellikle kıl köklerine yerleşerek kendisini göstermektedir. Bu aslan pençesi hastalığının enfeksiyonları patlama esnasında hem cildin diğer yerlerine hemde başka insanlara bulaşabilmektedir. Yayılarak devam eden çıbanlar bulaşıcıdır. 

Aslan Pençesi Hastalığının Tanısı ve Tedavisi;

Çıban diyede adlandırdığımız bu hastalığın tanısı fiziksel muayenede çıplak göz ile rahatlıkla anlaşılabilmektedir. Doktor tarafından yapılan muayenenin ardından aslan pençesi olan kişi hemen hastaneye yatış yaptırılmalı ve süreç doktor kontrolünde devam etmelidir. Hastalığın oluşum seviyesine göre antibiyotikler ile tedavisine başlanarak kişi tedavi edilmelidir. 

Bir diğer adı Şir Pençe olarak da adlandırılan aslan pençesi çıban hastalığı Osmanlı padişahlarından Yavuz Sultan Selim' in ölümüne neden olan bir hastalıktır. Eski çağlarda bir çok kişide görülen bu Aslan pençesi hastalığının o dönemlerde tedavi edilememesinden ötürü birçok insanın yaşamını yitirmesine neden olmuştur. Günümüzde gelişen tıp ile bu hastalık gereken önlemler alınıp dikkat edildiğinde kolaylıkla iyileştirilebilen bir hastalıktır. Sağlıkla kalın. 
]]>
Aslan Pençesi Migren https://www.aslanpencesi.gen.tr/aslan-pencesi-migren.html Sun, 25 Nov 2018 09:26:25 +0000 Aslan Pençesi Migren: Migren, genellikle ataklar şeklinde gelen bir baş ağrısı türüdür. Migren atakları 4 saatten 72 saate kadar sürebilmektedir. Migren rahatsızlığı olan kişi ataklar sırasında kendini tamamı ile norma Aslan Pençesi Migren: Migren, genellikle ataklar şeklinde gelen bir baş ağrısı türüdür. Migren atakları 4 saatten 72 saate kadar sürebilmektedir. Migren rahatsızlığı olan kişi ataklar sırasında kendini tamamı ile normal hissetmekte, ancak sonra gelecek olan atağın endişesi içinde olur. Önceden "sadece baş ağrısı tipi" olarak görülmekte iken, migren günümüzde artık müstakil bir nörolojik hastalık olarak kabul edilir. Migren için tıbbi tedavi yöntemleri uygulanmaktadır. Tıbbi tedavilerin yanında bitkisel tedavilere de başvurulur bu yöntemlerden biride   aslan pençesinin migren için tedavi uygulamasıdır.  Bu yazımızda Aslan pençesi bitkisi kürü ile migren tedavisi için uygulamayı yazacağım. 

Migren Hastalığı İçin Aslanpençesi Kürü:  Uzmanlar migreni azaltmakta başarısı çok yüksek olan bu kürün bilhassa önerilen kullanım biçimine göre uygulanma yapılmasının gerektiğini belirtmektedir. Aslan pençesinin migren için yapılacak olan bu kürün hazırlanışı şu şekildedir; 4-5 gram kurutulmuş aslan pençesini kaynamayan yarım litre suyun içine atılıp, hafif ateşle 2 dakika kaynatmaya devam edilir. 2 dakika bitince sıcaklığını kaybetmeden 10 dakika demlenmeye bırakılır.  Sonra soğuması beklenerek süzülür. Demleme işlemi tamamlandığı zaman mutlaka süzülmesi gerekir.

30 gün boyunca, bir gün arayla bir su bardağı miktarınca içilir. Bir ay sonra 15 gün ara verilir. 15 günlük ara bittikten sonra 6 ay süre ile haftada iki kere birer bardak içilir. 6 aydan sonra dönemler halinde uygulanır.

Aslan pençesi Migren Tedavisi İçin Uyarılar:

 • Migren Hastalığı için doktorun verdiği ilaçlar varsa mutlaka kullanınız. Burada yapılan bu aslan pençesi kürünü bir destekleyici olarak kullanın.
 • Kullanılan bu Aslan pençesi bitkisine karşı herhangi bir alerjinin olup olmadığına dikkat edilmelidir.
 • Aslanpençesi kürü hazırlarken demleme için 10 dakikadan fazla beklemeyin.
 • On dakikalık demlenme süresi tamamlanınca, kabın içinde daha fazla bekletmeden, aslan pençesini süzerek kesinlikle ayırmanız tavsiye ediliyor.  
 •  Aslan pençesi kürünü kullanırken içimi kolaylaştırmak için içine herhangi bir tatlandırıcı ya da başka bir madde kesinlikle konulmaz.
 • Aslan pençesi migren için yemek yedikten bir saat sonra tüketilmesi önerilir.
 • Hazırlanan aslan pençesinin migren için arta kalanı buzdolabında en çok 3 gün süre ile korunur. Uzmanlar üçüncü günden sonra taze olarak tekrar hazırlanması gerektiğini ifade etmektedir.

]]>
Aslan Pençesi Hormon https://www.aslanpencesi.gen.tr/aslan-pencesi-hormon.html Sun, 25 Nov 2018 20:41:21 +0000 Aslan pençesi hormon, Ülkemizde yetişen halk arasında aslankuyruğu, Aslan kulağı ve kırkbaş olarakta bilinen bir bitkidir. Aslan pençesi hormon üzerine dengeleyici özelliği bulunmaktadır. Türkiye'de birbirinden farklı ik Aslan pençesi hormon, Ülkemizde yetişen halk arasında aslankuyruğu, Aslan kulağı ve kırkbaş olarakta bilinen bir bitkidir. Aslan pençesi hormon üzerine dengeleyici özelliği bulunmaktadır. Türkiye'de birbirinden farklı iki tür bitki aslan pençesi olarak bilinmemektedir. Her iki türünde çiçekleri sarı renktedir. Birbirinden ayıran özelliği birinin yapraklarının çevresinin düz birinin de yaprakları testere gibidir. Aslan pençesi hormon düzenleyici olarak kullanılacak olan kenarları düz olandır. Doğada toplarken veya aktardan alırken buna dikkat ediniz. Aslan pençesi hormon üzerinde diğer etkileri şunlardır, 

Aslan pençesi hormon üzerinde faydaları, 
 • Meme, Rahim, Lenf bezi ve prostat kanserlerine karşı önleyici ve koruyucudur. Prostat fonksiyonlarını ve prostatın sağlıklı çalışması üzerinde çok olumlu etkileri vardır. Prostat büyümesini önleyici etkisi de bulunur. 
 • Düzensiz olan regl dönemini düzene sokar. Bayanların kadınlık hormonlarını düzene koyduğu için alternatif olarak kullanılan bir bitkidir. 
 • Menopoz dönemindeki bayanların stres, gerginlik, terleme, depresif ruhsal sıkıntılı durumlarında hormonların dengelenmesinde çok etkilidir. Menopoz nedeniyle oluşan uykusuzluk, stres, gerginlik, ruhsal sıkıntı, ruhsal değişkenlik, sinirlilik, isteksizlik, sıcak basması, sebepsiz korku ve terleme nöbetleri gibi şikayetlerin ortadan kalkmasına aslan pençesi çayı çok yardımcı olur. 
 • Aslan pençesi hormon üzerinde olduğu gibi böbrek fonksiyonları üzerinde de oldukça etkilidir. 
Aslan pençesi hormon üzerinde etkili olabilmesi için çay olarak veya kür halinde kullanılabilir. Aslan pençesini çay olarak tüketecekseniz demleme süresini on dakikadan az tutun. İçerken içerisine herhangi bir tatlandırıcı ilave etmeyin. Hazırladığınız aslan pençesini 3 günden fazla dolapta tutmayın. Taze taze hazırlanıp tüketilmesinde fayda vardır. Aslan pençesi hormon tedavisi için alacağınız aktardan detaylı bilgi alabilirsiniz. Aslan pençesi bitkisi aktarlarda bulunmaktadır. Sağlıklı günler dileriz. 
]]>
Aslan Pençesi Ne İşe Yarar https://www.aslanpencesi.gen.tr/aslan-pencesi-ne-ise-yarar.html Mon, 26 Nov 2018 10:54:29 +0000 Aslan pençesi ne işe yarar, Aslan pençesi memleketimizde arslan kuyruğu, arslan kulağı ve kırk baş olarakda bilinmektedir. Aslan pençesi genellik ile ormanlık alanlarda, çayırlarda yada nemli olan yerlerde yetişen bir bitki oldu Aslan pençesi ne işe yarar, Aslan pençesi memleketimizde arslan kuyruğu, arslan kulağı ve kırk baş olarakda bilinmektedir. Aslan pençesi genellik ile ormanlık alanlarda, çayırlarda yada nemli olan yerlerde yetişen bir bitki olduğunu işaret etmektedir. Halk tarafındansa şebnemli veya aslan yağı olarakta  bilinmektedir. Boyları genellikle 50-60 cm kadar ulaşabilen dayanıklı bir bitki olduğunu işaret etmektedir.

Aslan pençesinin faydaları nelerdir,
 • Aslan pençesi özellik ile kadınlar üzerindeyse çok etkilidir.
 • Adet düzenliklerinide giderir veya düzene sokmaktadır.
 • Menepoz dönemindeyse şikayetleri azaltmaktadır.
 • Vücudu aşırı derecede kuvvetlendirir.
 • Aslan pençesi ayrıca baş ağrısınada iyi gelemektedir.
 • Ateşi çok düşürmektedir.
 • Emziren annelerdeyse anne sütünü arttırmaktadır.
 • Bir çok kanser türüne karşıysa koruyucu etki olduğunu işaret etmektedir.
 • Böbreklerin ve prostatın düzenli çalışmasını işaret etmektedir.
 • Boğaz iltihablanmalarında yada ağız yaralarının iyilişemesini ciddi anlamda hızlandırmaktadır.
 • Kan şekerinin yükselmesini de ciddi derece önlemektedir.
Aslan pençesi nasıl kullanılır,

Aslan pençesinin taze yaprakları salatalarada koyulabileceği gibi yapraklı veya çiçekli sapları kurutulduktan sonrada suda kaynatılarak kullanılabileceğini işaret etmektedir. Yarım tatlı kaşığı kurutulmuş veya ince kıyılmış aslan pençesi bir su bardağı kaynar suda haşlanır veya demlenmesi içinde 5-6 dakika bekletilir veya süzülmesini işaret etmektedir. Günde 2-3 bardak içilebileceğini işaret etmektedir.

Aslan pençesinin faydaları, 

Meme,rahim, lenfbezi veya prostat kanserlerine karşıysa önleyici yada koruyucu olmasını işaret etmektedir.
Belirtilen kanser türlerininde başlangıcında ise tedavi edici gücünün olması ve  kanser türleriyle ileri aşamadaysa bunlarıda yavaşlatacağını işaret etmektedir.
]]>
Aslan Pençesi Adet Söktürücü https://www.aslanpencesi.gen.tr/aslan-pencesi-adet-sokturucu.html Mon, 26 Nov 2018 12:11:32 +0000 Aslan Pençesi Adet Söktürücü, Aslan kulağı, kırk baş ve aslankuyruğu olarak da bilinen aslan pençesi bitkisi, orman kenarlarında ve çayırlarda doğal olarak yetişebilen bir bitki türüdür. Sarımsak ve yeşil renk olan yaprak Aslan Pençesi Adet Söktürücü, Aslan kulağı, kırk baş ve aslankuyruğu olarak da bilinen aslan pençesi bitkisi, orman kenarlarında ve çayırlarda doğal olarak yetişebilen bir bitki türüdür. Sarımsak ve yeşil renk olan yaprakları ilkbahar mevsiminden yaz sonuna kadar toplanıp kuru ve güneş görmeyen bir yerde kurutularak kullanılabilir. Birçok hastalık üzerinde şifalı bir etkiye sahip olan aslan pençesi bitkisi en çok da kadın hastalıkları üzerinde etkilidir. Bir çok bayanın şikayet ettiği adet düzensizliğini yaşayan çoğu kadın bu sorundan kurtulmak için bu mucizevi bitkiden faydalanmaktadır. Normal olan adet döngüsü 28 günde adet görülmesidir. Fakat  bu süre bazı kadınlarda uzayabilir ya da daha erken adet görülebilir. Bu durumu adet düzensizliği olarak sayılmaz. Beklenen adet zamanının her ay çeşitli nedenlerden dolayı değişmesi durumunda adet düzensizliği ortaya çıkar. Düzensiz adet görülmesi kişi de oldukça stres, asabiyet ve şişkinlik durumu yaratabilir. Tam da bu durumda imdadınıza yetişecek bu şifalı bitki adet günü gelmesine karşılık adet olamayan kişiler ve adet döngüsü erken olan düzensiz adet gören kişiler için oldukça faydalı olacaktır. Bir çok ülkede adet söktürücü olarak kullanılan aslan pençesi bitkisinden hazırlanan kürler sayesinde bazı kadınlarda yaşanan adet düzensizliği ve adet gecikmesi gibi şikayetlerden kurtulmak mümkündür ve bitkisel olan bu kürün hiçbir yan etkisi bulunmamaktadır.

Aslan pençesi adet söktürücü kürü:  
 • 1 su bardağı kaynar su 
 • Bir tutam kurutulmuş aslan pençesi
Hazırlanışı: 1 su bardağı kaynatılmış suyun içerisine bir tutam kurutulmuş aslan pençesi atılır ve kısık ateşe alınarak 5 dakika demlenmesi beklenir. Daha sonra altı kapatılır ve demlenen kür ılıdıktan sonra suyu süzülerek 1 ay boyunca her gün düzenli olarak içilir. 1 ay boyunca uygulanan bu küre 1 aydan sonra 1 hafta kadar ara verilir ve daha sonra adet söktürücü bu kür 1 ay daha uygulandıktan sonra sonlandırılır. Adet söktürücü olarak kullanılan bu kürün kahvaltıdan hemen sonra yada öğleden sonra aç karnına içilmesi daha etkili olur.
]]>
Aslan Pençesi Yağı https://www.aslanpencesi.gen.tr/aslan-pencesi-yagi.html Tue, 27 Nov 2018 06:36:11 +0000 Aslan pençesi yağı, Aslan pençesi, fazla sıcak olmayan nemli topraklarda ve gölgede yetişen bitki, ışığı sevmesine rağmen yinede direkt güneş ışığından olumsuz etkilenir. Aslan pençesi bitkisinin raf ömrü sadece bir sen Aslan pençesi yağı, Aslan pençesi, fazla sıcak olmayan nemli topraklarda ve gölgede yetişen bitki, ışığı sevmesine rağmen yinede direkt güneş ışığından olumsuz etkilenir. Aslan pençesi bitkisinin raf ömrü sadece bir senedir. Çok eskilerden beri kadınlar aslan pençesi yağı kadınların birçok sorununa deva oluyor. 

Aslan pençesi yağı faydaları nelerdir:
 • Özellikle hareketli bağırsak sendromu hastalarının bu şikayetini giderir.
 • Şeker hastalarında görülen yaralarının geç kapanma durumunu iyileşmesini ve aynı zamanda ameliyat izlerinin çabuk kapanmasında yardımcı olur.
 • Aslan pençesi yağı ve bitkisinin çayı demire bağlı olarak ortaya çıkan kansızlık durumunu önemli ölçüde geçirmekte yardımcı olur.
 • Gebelikte kadınların rahim kadını güçlendirmeye yarayan bu aslan pençesi yağı ve bitkisi aynı zamanda düşük riskini azaltıyor.
 • Meme, rahim ve lenf bezi ve prostat kanserine karşı koruyucu ve önleyici etkisi vardır.
 • Belirtilen kanser türlerinin başlangıcında ise tedavi edici özelliği vardır.
 • Menopoz döneminde olan kadınların stres, terleme, gerginlik, depresif, ruhsal sıkıntılı durumlarında ve hormonların dengelenmesinde mucizevi bir şekilde etki gösterir.
 • Düzensiz olan adet günlerinizin düzenlenmesini sağlar.
 • Prostat fonksiyonlarını ve sağlıklı çalışması üzerinde olumlu yönde etkiler gösterir.
 • Böbrek fonksiyonları ve sağlıklı bir şekilde düzenli olarak çalışmasını sağlar.
 • Prostat büyümesini önleyici özelliği bulunuyor 
 • Kabızlık sorunu yaşamadan ishale karşı iyi gelir.
 • Genel olarak hormon dengesizliği giderir ve düzenleyici özelliği vardır.
]]>
Testere Dişli Aslan Pençesi Çayı https://www.aslanpencesi.gen.tr/testere-disli-aslan-pencesi-cayi.html Tue, 27 Nov 2018 19:11:59 +0000 Testere dişli aslan pençesi çayı, özellikle kadın hastalıklarının tedavisinde oldukça fayda sağlayan bir çaydır. Fakat tedavi için bu çayın kullanımına düzenli olarak devam etmek gerekir. Testere dişli aslan pençesi otu, s Testere dişli aslan pençesi çayı, özellikle kadın hastalıklarının tedavisinde oldukça fayda sağlayan bir çaydır. Fakat tedavi için bu çayın kullanımına düzenli olarak devam etmek gerekir. Testere dişli aslan pençesi otu, sadece kadın hastalıklarına değil, pek çok rahatsızlığa iyi gelen bir bitkidir.

Testere dişli aslan pençesi faydaları 
 • Adet halinin güç, ağrılı ve aşırı olmasını engeller. Kanamaları düzene sokar.
 • Hamile kalmayı kolaylaştırır.
 • Hamilelikte düşük ihtimaline karşı kullanılır.
 • Anne sütünü arttırır.
 • Menopoz dönemlerinde rahatlatıcı olur.
 • Şekeri düşürür.
 • Göz ve deri hastalıklarına iyi gelir.
 • Mide ve bağırsak hastalıklarında rahatlatıcı etkisi vardır.
 • Sinir yorgunluğu ve stres dönemlerinde yardımcıdır.
 • Birçok kanser türüne karşı koruma sağlar.
 • Kalbi güçlendirir.
 • Kas yorgunluğu, kas erimesi ve demir eksikliğine bağlı kansızlıkta kullanılabilir.
Testere dişli aslan pençesi çayı 

Kaynamakta olan 1 su bardağı klorsuz suyun içine ortalama bir tatlı kaşığı kurutulmuş testere dişli aslan pençesi atılır. Yaklaşık 10 dakika kısık ateşte kaynatılır. Bu şekilde 10 dakika kaynadıktan sonra soğumaya bırakılır. Ilık bir sıcaklığa gelince süzülür ve içmeye hazır hale gelir.

İçimi kolaylaştırmak adına şeker veya başka bir tatlandırıcı kullanılmamalıdır. Yemeklerden bir saat sonra içilmesi daha faydalıdır. Günde 2-3 kez içilebilir. Buzdolabında en fazla 3 gün durabilir; sonra taze olarak yeniden demlemek gerekir. Bu çay ayrıca ağız gargarası olarak kullanılabilir.

Testere dişli aslan pençesi çayı ciddi bir yan etkiye sahip değildir ama yine de dikkatli tüketilmesi gerekir. Özellikle doz aşımı bir takım sorunlara yol açabilir. Karaciğer hassasiyeti, damar büzülmesi, adetten kesilme ve fazla idrara çıkma bunlardan bazılarıdır. Kısacası, dozunda kullanılması gereken bu çayı bir uzmana danışarak tüketmek çok daha faydalı olacaktır.
]]>
Testere Dişli Aslan Pençesi Prolaktin https://www.aslanpencesi.gen.tr/testere-disli-aslan-pencesi-prolaktin.html Wed, 28 Nov 2018 03:56:11 +0000 Testere dişlisi aslan pençesi prolaktin: Testere dişlisi aslan pençesi Yaz ayları çok sıcak olmayan ve toprağı nemli olan bölgelerde yetişen  bir bitkidir. Tüm aktarlarda bulunabilir ve raf ömrü bir yıl kadardır. Bir yıldan f Testere dişlisi aslan pençesi prolaktin: Testere dişlisi aslan pençesi Yaz ayları çok sıcak olmayan ve toprağı nemli olan bölgelerde yetişen  bir bitkidir. Tüm aktarlarda bulunabilir ve raf ömrü bir yıl kadardır. Bir yıldan fazla kalırsa özelliklerinin %75 ini kaybeder. Bu sebepten taze olarak tüketilmesi önemli olmaktadır. Aktarlardan alırken ürünün o seneye ait olduğuna dikkat edilmelidir. En önemli özelliği hormon dengeleyici olmasıdır. Bayanların sağlığı için mükemmel bir bitkidir ve gonodotropin hormonlarının dengelenmesinde FSH hormonlarının dengelenmesinde ve adet düzensizliğine karşı  etkisinin olmasının yanı sıra  prolaktin hormonunun düzenlenmesine karşı da mükemmel bir bitkidir. Prolaktin ne olduğundan kısaca bahsetmemiz gerekirse şunları söyleyebiliriz.

Prolaktin: Prolaktin bir iç salgı hormonudur, hipofez bezinin ön lobu tarafından salgılanmaktadır. En önemli özelliklerinden bir tanesi gebelik esnasında meme bezlerinin süt salgılamasını uyarır. Annelik duygusunu geliştirir. Adet düzeni ve üremede önemli fonksiyonlarında önemli bir etkisi vardır. Proklatin salgısının artmasında ise adet düzeni bozulmakta ve adet tamamen kesilebilmektedir, yada tam tersi adet kanamalarında artışlar görülmektedir. Bazı kadınlarda aşırı yükselen proklatin hormonu çocuk sahibi olmakta zorluk yaşanmasına sebep olabilir. 

Testere dişli aslan pençesi prolatin dengelemesinde rolü:
Yükselen proklatin hormonlarının düşürülmesi için en önemli bitkilerden bir tanesi testere dişlisi aslan pençesi otudur. Bu bitki kadınlık hormonunun dengelenmesinde önemli bir yardımcıdır. Rahimde oluşan miyomların sebep olduğu ara kanamaları durdurabilmektedir. Adet dönemlerinde fazla kan kaybına uğrayan bayanların testere dişlisi aslan pençesini kullanmalarını tevsiye edilir. 

Testere dişli aslan pençesinin diğer faydaları:
 • Meme, rahim, prostat ve lenfbezi kanserlerine karşı önleyici ve koruyucu bir bitkidir.
 • Lenfbezi ve prostat kanserinin başlangıcında tedavi edici etkiye sahiptir.
 • Lenfbezi ve prostat kanserinin ileri evrelerinde hastalığı yavaşlatmaktadır.
 • Menepoz dönemindeki bayanlarda görülen stres, terleme, gerginlik ruhsal sıkıntı durumlarında hormonların dengelenmesinde etki göstermektedir.
 • Prostat büyümesini önleyici etkisi vardır.
Testere dişli arslan pençesinden nasıl yararlanılır:
4-5 gram kadar kurutulmuş arslan pençesi otunu alıp kaymamış olan yarım litre suyun içerisine eklenir kısık ateşte on dakika kadar demlendirilir. On dakika geçtikten sonra başka bir bardağa süzme yapılır, demleme süresi on dakikadan fazla olmamalıdır. On dakika dolunca bitkinin derhal süzülmelidir, yoksa çay ağırlaşır. 
45 gün boyunca birer gün ara ile bir su bardağı içilmelidir. Her defasında taze olarak hazırlanması gerekmektedir. 

Netice olarak özellikle kadınların ara sıra sıkça kullanması gereken kadın hastalığı rahatsızlıklarında çok olumlu etkileri olan ve özellikle proklaktinin dengelenmesinde  bu testere dişli arslan pençesi bitkisinden yararlanılmalıdır. 
]]>
Aslan Pençesi Zayıflatırmı https://www.aslanpencesi.gen.tr/aslan-pencesi-zayiflatirmi.html Thu, 29 Nov 2018 02:43:32 +0000 Aslan pençesi zayıflatır mAslan pençesi sağlık sektörünün gelişmediği zamanlardan itibaren kullanılan bitkisel bir tedavi çeşididir. Aslan pençesi zayıflamanın yanında vücutta oluşan yaraların iyileşmesi aşamasında da k Aslan pençesi zayıflatır mAslan pençesi sağlık sektörünün gelişmediği zamanlardan itibaren kullanılan bitkisel bir tedavi çeşididir. Aslan pençesi zayıflamanın yanında vücutta oluşan yaraların iyileşmesi aşamasında da kullanılır. Aslan pençesinin hem çayı hemde yaprakları o kadar faydalıdır ki hiçbir kısmı ziyan edilmemelidir. Aslan pençesi çayının veya yapraklarının hastalıklara iyi geldiği bilinmektedir. Fakat herhangi bir alerjik reaksiyon oluşma ihtimaline karşı kullanmadan önce mutlaka doktorunuza başvurmalısınız.

Aslan Pençesi Zayıflatır Mı

Aslan pençesi çayı vücuttaki toksinlerin ödemlerin atılmasını sağlar. Bu yüzden aslan pençesi çayının zayıflatıcı etkisi vardır. Aslan pençesi çayı aynı zamanda idrar söktürücüdür. Sindirim ve boşaltım sistemini düzenler. Dolaşım sistemini harekete geçirerek insanda olan yorgunluğun atılmasına sebep olur. Aslan pençesinin yaprakları ağızda oluşan yaraları geçirirken diş etlerine ve ağız içi kanamalara iyi gelir. Aslan pençesi ishale, karaciğer şişmesine, mide spazmına ve ileri yaşlarda görülen romatizmaya iyi gelir. Aslan pençesi çayı zayıflatmanın yanında kanser hücrelerinin etkisini azaltmaya iyi gelir. Erkeklerin sık sık yakalandığı prostat kanserine, kadınlarda ise meme ve rahim kanserlerine yakalanma riskini azaltır. Aslan pençesi krem şeklinde hazırlandığında deri hastalıklarına ve açık yaralara iyi gelerek kanama durumu varsa durdurur. aslan pençesi gebe kalmak isteyip olmayan kişiler içinde ümit kaynadığıdır. Tüp bebek gibi doğal olmayan yöntemlere başvurmaktansa aslan pençesi çayını her gün düzenli olarak tüketmek hem maddi açıdan hem de sağlık açısından en uygunudur. Birçok kadın hastalığına iyi gelen aslan pençesi uyku düzensizliği çeken kişiler içinde birebir tedavi yöntemidir. Aslan pençesi zayıflatır mı sorularının cevabını sanırım aldık.

Aslan pençesinin Yan Etkileri Nelerdir

Aslan pençesinin kişi üzerinde farklı yan etkileri olabilir. Emziren veya hamile olan bayanların bu süreçte her ihtimale karşı bitki çaylarını kontrolsüz tüketmemesi gerekmektedir. Bazı hastalıklardan dolayı kan inceltici gibi ilaç kullanan kişilerin ve yaşlıların aslan pençesi çayını içmesi uygun değildir. Kansızlık problemi çeken kişilerde veya demir eksikliği olan kişilerin aslan pençesi çayını tüketmesi sakıncalı olabilir. Bunun sebebi aslan pençesi çayının demir emilimine sebep olmasıdır.
]]>
Aslan Pençesi Çiçeği https://www.aslanpencesi.gen.tr/aslan-pencesi-cicegi.html Thu, 29 Nov 2018 04:04:31 +0000 Aslan pençesi çiçeği: Gülgiller grubunda yer alan genellikle ormanlarda yetişen yabani bir bitki türüdür. Halk arasında genellikle pelerin otu, şebnem ayağı otu olarak da bilinir. Genellikle boyları 50-60 santimi bulabilen, u Aslan pençesi çiçeği: Gülgiller grubunda yer alan genellikle ormanlarda yetişen yabani bir bitki türüdür. Halk arasında genellikle pelerin otu, şebnem ayağı otu olarak da bilinir. Genellikle boyları 50-60 santimi bulabilen, uzun yıllar yaşayan, kökleri oldukça geniş ve sağlam olan otgillerden bir bitkidir. İçerisinde selüloz, faktör madde glikoz protein, uçucu yağlar barındıran oldukça yararlı bir bitkidir. Yaprakları 5-7 parçalıdır. Yaprakların genişliği oldukça fazladır. Aslan pençesi çiçeği, yeşil ve küçük olup basit görünüme sahip taç yaprak ve yeşil renkte bulunur. Aslan pençesi çiçeğinin çoğalması eşeysiz üreme şeklindedir. Genellikle yapraklıdır. Çiçek açtıktan sonra mart ile temmuz arasında toplanır ve kurutulur. İklim olarak hem kurak bölgelerde hem de nemli toprak bölgelerinde rahatlıkla büyürler. Eskiden beri bitkisel tedavi yöntemlerinde kullanılan bir bitki olmuştur. 20-60 santimetreye kadar uzayabilen, boylamasına büyüyen, dişli yaprakları sahip bir bitkidir. Kök etrafında yayılarak gruplar şeklinde uzarlar. Yetiştirilmesi oldukça kolay ve basit bir bitkidir. Ormanda yabani olarak yer alan bitkinin kökünden çok az güneşli bir yere ekilirse hiç bir bakıma gerek kalmadan kendiliğinden yetişerek bir bitki grubu oluşturur. Aslan pençesi toplama yöntemi ise kökünden 10 santimetre yukarıdan kesilerek mayıs ve ekim ayları arasında toplanır. Toplanan bitkiler demetler oluşturarak Güneşi rahatlıkla görebileceği yerlerde kurutulur. Bitkinin bitkisel tedavi ile kullanılan kısmı yaprakları ve çiçekleridir yaprakları ve çiçeklerinden etkili bir şekilde faydalanmak için güneşte kesinlikle kurutulmaması gerekir. Aksine gölgede güneş görmeden kurtulmalıdır.

Aslan pençesinin yararları;

 • Kadınların adet düzensizliğini düzenler.
 •  Adet düzensizliğinde meydana gelen rahatsızlıkları ağrıları dindirerek kolaylaştırır. 
 • Menopoz döneminde stres terleme, ruhsal değişkenlik, aşırı sinir, sıcak basması gibi sıkıntıları azaltır.
 • Vücutta direnç kazandırır.
 • Ateşin azalmasını ve baş ağrılarını hızlı bir şekilde kesmeye yardımcı olur.
 • Böbreklerin ve prostatın düzenli çalışmasına yardımcı olarak kişiyi rahatlatır.
 • Ağız yaralarında ve vücutta meydana gelen iltihaplanmada oldukça yararlıdır.
 • Kanın pıhtılaşmasında ve yaraların hızlı bir şekilde iyileşmesine tesiri vardır.
 • Uykusuzluğun düzelmesine iyi gelen düz yapraklı aslan pençesi aynı zamanda kan şekerinin yükselmesini de önleyici etkisi olarak şeker hastaları için oldukça etkili bir bitkidir.
 • Göğüs kanseri riskini en aza indirir.
 • Romatizma ağrılarına faydalı olmakla birlikte prostat kanseri riskini en aza indirir.
 • Bağırsakta meydana gelen gazlarını giderir.
 • İştah açıcı özelliği vardır.
 • Aslan pençesi çiçeğinin yaprak ve sapları ile birlikte kullanılması halinde ishali kesilmesine yardımcı olur.
 • Bağırsak sendromu hastalığı olan kişilerde oldukça etkili bir tedavi yöntemidir.
 • Anemi rahatsızlığı olan kişiler içinde günde bir çay fincanı kadar tüketilmesi tavsiye edilir.
 • Erken menopoz olan kadınlar için faydalı bir bitkidir.
 • Rahimde meydana gelen miyom kaynaklı kanamalara karşı faydalıdır.
 • Tüylenmelerin oluşmasını engelleyici olarak kullanabilir.
]]>
Aslan Pençesi İbrahim Saraçoğlu https://www.aslanpencesi.gen.tr/aslan-pencesi-ibrahim-saracoglu.html Fri, 30 Nov 2018 00:59:24 +0000 Aslan pençesi İbrahim Saraçoğlu: Testere dişli denen aslan pençesi aktarlarda bulunur. Ömrünü bir yılı geçmemesi gerekir. Çünkü aslan pençesi bitkisinin özelliğini ikinci yılda yüzde 80 kaybetmektedir. En mükemmeli ise Aslan pençesi İbrahim Saraçoğlu: Testere dişli denen aslan pençesi aktarlarda bulunur. Ömrünü bir yılı geçmemesi gerekir. Çünkü aslan pençesi bitkisinin özelliğini ikinci yılda yüzde 80 kaybetmektedir. En mükemmeli ise yaz ayları çok sıcak olmayan ve toprağın nemli olan iklimlerde ve gölgede yetişenlerdir. Normal ışığı çok severler ama doğrudan güneş ışığına maruz kalmamalıdır.

Aslan pençesi İbrahim Saraçoğlu'nun oldukça fazla tavsiye ettiği bir bitkidir. Yaprakların terlemeye yada üzerinde su kabarcıkları oluşturmaya başladığğı anda bilinmelidir ki ertesi gün yağmur yağacağını işaret verir. Eski kadınlar aslan pençesinin çok iyi bilirler. Hızlı ve ani yağmur yağan yerlerde yaşayan kadınlar kurutmak amacıyla astıkları eşyalarını toplamadan önce aslanpençesinin yapraklarına bakarlar. Eğer yapraklar terleme yapmışsa eşyaları toplarlar. Cildini parlaklık ve taze bir görünüm sağlamak için genç kızlar ve orta yaşlı bayanlar, bu bitkinin yapraklarını üzerinde biriken teri toplayıp yüzlerine sürerler. Yaz aylarında oluşan çillere karşı mükemmel bir koruyucu ve güneş ışınlarını önleyicidir ve çilleri yok etmek için de kullanılır. Bugün teknoloji kimyasal kozmetik sanayi ürünleri oldukça yaygındır. Çeşit çeşit kremler, temizleyici losyonlar, fondötenler ne kadar cilde güzel göstersede Allah'ın bizlere sunduğu doğal ürünlerle kesinlikle boy ölçüşemez. Teknoloji maalesef doğayı gözleyen doğa bilimcileri yetişmesine fırsat vermiyor. Testere dişli aslan pençesi bitkisel tedavileri eskiden beri kullanan İbrahim Saraçoğlu 70'li yıllarda bu bitki üzerinde çalışmaya başlamıştır. Bu bitki kabızlık yapmayacağını gibi ishali de hemen kesici bir etkisi vardır. Çünkü bağırsağın perisaltik hareketlerini yavaşlatarak kontrol altına alınır. Bağırsak sendromu yaşayanlar için oldukça faydalıdır. Kapalı ameliyat sonrası oluşan yaralar  ve zor kapanan yaralar üzerinde oldukça etkilidir. Anemi hastalığını sık sık yaşayanlar haftada en az 5-6 kez bu bitkiyi içmesi yeterli olur.

Bu bitkiyi doğum yapan kadınlar kullanabilir mi

Aslan pençesini, önceden doğum yapmış kadınlarda düşük sorununu riskini yani Rahim kaslarını güçlendirme özelliği ile ortadan kaldırır. Hamileliğin ileriki aylardaki kadınların imdadına yetişir. Aslan pençesini hamileliğin üçüncü ayından itibaren bir iki kez içilerek Rahim kaslarını güçlendirdiğini ileriki aylarda hamile döneminde düşük yapma riskinin büyük oranda ortadan kaldırdığını tıbben görmüş olmaktayız. Kadınların erken menopoza girmesine engelliler. Adet düzensizliklerini önemli ölçüde ortadan kaldırır ve kadınların hormonal denge sağlamasına yardımcı olur. Rahim bölgesinde oluşmuş miyomları ve miyomların neden olduğu kanamaları kontrol altına alabilme gücüne sahiptir. Fsh hormonu yükselme başladığında bunu düzeni hale getiren bitki aslanpençesi bitkisidir. Adet dönemlerinde kanın fazla olması veya uzun süren adetlerde bu bitki oldukça etkilidir. Aslan pençesi İbrahim Saraçoğlu'nun kadınlar için en etkili bitki olduğunu ifade eder. Çünkü aslan pençesini güçlü kılan plobaphen adlı etkin maddesidir.

]]>
Aslan Pençesi Tohumu https://www.aslanpencesi.gen.tr/aslan-pencesi-tohumu.html Sat, 01 Dec 2018 00:04:37 +0000 Aslan pençesi tohumu, Orta çağdan günümüzde başta kanama ve yara gibi hastalıkların tedavisinde kullanılan aslan pençesinin tıpta adı ''Alchemilla vulgaris'' olarak bilinmektedir. Aslan pençesinin 1000'e yakın tür Aslan pençesi tohumu, Orta çağdan günümüzde başta kanama ve yara gibi hastalıkların tedavisinde kullanılan aslan pençesinin tıpta adı ''Alchemilla vulgaris'' olarak bilinmektedir. Aslan pençesinin 1000'e yakın türü bulunmaktadır. Çiçek kısımları yıldızı andıran şekildedir ve yeşile yakın bir renktedir. Mart ve Temmuz arasında toplanarak bitki kurutulur ve yıl boyunca kullanılabilir. Selüloz, yağ asitleri, protein gibi bileşenler bakımından zengin içeriğe sahiptir.  Bitki özellikle diş ve diş eti tedavilerinde kanamayı ve ağrıyı kesmek için yaygın şekilde kullanılmaktadır. Ayrıca ağrılı adet dönemi yaşayanların da sıkça kullandığı bitkiler arasında yer alır. Adet kanaması fazla olanlarda kanamayı azaltmak, yaşanan ağrı hissini hafifletmek, sindirim problemlerini gidermek, doğumdan sonra vücudun çabuk toparlanmasını sağlamak için alternatif olarak kullanılabilmektedir.

Aslan pençesi tohumu faydaları nelerdir

 • Menopoz süresince yaşanan şikayetleri azaltmak amacıyla kullanılabilir.
 • Bitki ağız gargarası olarak hazırlanıp ağız içi ve diş yaraları için gargara suyu olarak kullanılabilir.
 • Boğaz ağrısına karşı faydalıdır.
 • Lapa şeklinde hazırlanıp yara, egzama, kesik, çizik gibi cilt problemlerinde kullanımı mümkündür.
 • İshal, kabızlık gibi sindirim sorunlarına karşı iyi gelir.
 • Bitkiden hazırlanan çay mide bulantısına karşı iyi gelir.
 • Aşırı adet kanaması ve ağrılarını dindirmek için kullanılabilir.
 • Kalbi güçlendirmek ve skleroz hastalığı için alternatiftir.
 • Bedene peklik ve enerji verir.
 • Hamilelik döneminde ilk üç aylık süreçte sonra kullanılmaya başlandığında düşük riskini azaltıcı etkisi bulunmaktadır. Rahim kaslarının kuvvetlenmesini sağlayarak fetusun anne rahmine tutunmasına yardımcı olur.
 • Kas erimesi ve anemiye karşı iyi gelir. Bu alanda çoban çantası bitkisiyle birlikte kullanılmalıdır.
 • Göz problemlerine karşı tercihe dilebilecek bitki, soğuk algınlığı ve boğaz ağrısı içinde kullanılabilir.
 • İdrar söktürücü özelliği olan aslan pençesi tohumu vücutta toplanan yağları eritmek içinde kullanılabilir. Çay şeklinde hazırlanarak günde 3 bardak tüketildiğinde kilo vermeye yardımcı olur.
 • Şeker hastalığı, uyku sorunları için kullanılabilir.
 • Kaygı, depresyon, stres ve endişeye karşı çay şeklinde içilebilir.
 • Diüretik, damar sertliği gibi hastalıkların tedavisinde destek amacıyla kullanılabilir.
 • Mide rahatsızlıklarına karşı mideyi kuvvetlendirici etkisi bulunmaktadır.
 • Prostat, meme kanseri, lenf kanseri gibi kanser türlerinde aslan pençesi tohumu kullanıldığında hastalıklara karşı iyi gelir.
 • Romatizmal ağrıların geçmesi için kullanılabilir.
 • Aslan pençesi otu hormonları düzenleyici etkiye sahiptir.

Aslan pençesi otu kullanım şekilleri

Çay şeklinde, 1 bardak suyun içine yarım tatlı kaşığı aslan pençesi tohumu eklenerek kaynatılır. Bir taşım kaynadıktan sonra ocaktan alınıp soğumaya bırakılır ve süzülerek içilir. Çayın demlenme süresi 10 dakikayı geçmemelidir. Ayrıca içine tatlandırmak amacıyla herhangi bir şey eklenmemelidir. Banyo suyuna akşamdan bitkinin tohumları eklenerek sabaha kadar bekletilir. Banyo yapılacağı zaman süzülür ve su ısıtılarak banyo suyu olarak kullanılır. Banyo suyunda kullanmak için 200 gram kadar tohum kullanmak yeterli olur. Banyo suyu olarak kullanıldığında vücut genel sağlığına katkıda bulunur. Özellikle el ve ayak gibi bölgelerde egzama tarzı yaralar varsa bu şekilde kullanılabilir.

Aslan pençesi tohumu zararları

Karaciğer: Aslan pençesi bitkisi aşırı kullanıldığında karaciğerde hassasiyet gelişebilir. Eğer böyle bir yan etki yaşanmaya başlanmışsa vakit kaybetmeden doktora başvurulmalıdır.

İdrar söktürücü: Yine aşırı dozlarda kullanılan bitki aşırı şekilde tuvalete çıkmaya neden olur ve bu durumda yine karaciğer için zararlıdır.

Damar büzülmesi: Aslan pençesi tohumu faydalı olacak şe]]> Aslan Pençesi Bitkisi https://www.aslanpencesi.gen.tr/aslan-pencesi-bitkisi.html Sat, 01 Dec 2018 09:02:30 +0000 Aslan pençesi bitkisi, tarihte orta çağdan itibaren yaraların iyileştirilmesi başta olmak üzere çok sayıda hastalığın tedavisinde kullanılan "Alchemilla vulgaris" adıyla tıpta bilinen bir bitkidir. Bitkinin kök yap Aslan pençesi bitkisi, tarihte orta çağdan itibaren yaraların iyileştirilmesi başta olmak üzere çok sayıda hastalığın tedavisinde kullanılan "Alchemilla vulgaris" adıyla tıpta bilinen bir bitkidir. Bitkinin kök yapraklarının hayvan ayaklarına benzetilmesi nedeniyle aslan ayağı, ayı ayağı isimleriyle anılması, pelerine benzeyen yaprakları nedeniyle kadın pelerini, kadın mantosu gibi isimlerle de anılması söz konusudur. Tarihte pıhtılaştırıcı ve kanamayı durdurucu etkisiyle yüzyıllar boyu kullanılmıştır. Diş ve diş eti tedavisinin ardından ağızdaki kanamayı durdurmak, adet dönemlerindeki ağrılı ve fazla miktardaki kanamaların azaltılması, ağrıların dindirilmesi, doğumdan sonra vücudun kendisini toparlamasına yardımcı olması, sindirim sistemindeki sorunların hafifletilmesi için kullanılmıştır.

Aslan pençesinin bu alanlardaki kullanımını haklı çıkaracak bilimsel araştırmaların yetersiz kalması nedeniyle, kullanımına dikkat edilmesi gereken bir bitkidir. Özellikle Avrupa, Kuzey Amerika ve Asya bölgelerinde dağlık alanlarda yıl boyunca doğal olarak yetişmektedir. Ot ve çalı boylarında olan bitkinin çiçekleri gösterişsiz ve taç yapraksız küçük boydadır. Halk ilacı olarak anılan bitkinin çoğalması eşeysizdir. Çok sayıdaki türünün bir bölümü süs bitkisi ve yem bitkisi olarak kullanıldığı bilinir. Bitki yazları yeşil olup, 2 yıldan fazla ömrü bulunur.

Aslan pençesi bitkisinin faydaları

 • Aşırı ve ağrılı olan adet kanamalarının etkisini azaltır
 • Menopoz dönemindeki kadınların huzursuz olmalarına neden olan etkileri hafifletir
 • Yaralarda, kesik ve sıyrıklarda, egzama tedavisinde merhem şeklinde kullanılır
 • Aslan pençesi çayı mide bulantısı etkisini giderir
 • Sindirim sistemi sorunlarında, özellikle ishal kesici olarak etkilidir
 • Ağız gargarası yapılırsa, ağızdaki yaralara iyi gelir
 • Boğaz ağrılarında kullanılır

Aslan Pençesi BitkisiAslan pençesi çayının hazırlanması

Bitkinin çayını hazırlamak için, 3 gram kuru aslanpençesi 2 bardak kaynamış sıcak suda 10 dakika kadar ağzı kapalı olarak demlenir. Bunu süzerek balla tatlandırarak içebilirsiniz. Bunun tüketilme miktarı konusunda net bir bilgi bulunmamaktadır. Bu nedenle tedbirli olmakta fayda vardır. Çayını bir hafta süreyle günde en fazla 2 bardak içmenizi öneriyoruz. Bu kullanıma bir süre ara vererek, yeniden kullanabilirsiniz.

Çayın böcek ısırıklarında, yara ve kesiklerde kullanılması için, soğumuş çayın içine 1 yemek kaşığı yulaf ezmesi koyarak macun kıvamına getirilmesi gerekir. Bunun ciltteki sorunların üzerine sürülmesi ve kuruduktan sonra yıkanarak temizlenmesi fayda sağlar.

Aslan pençesinin yan etkileri var mı

Yapılan araştırmaların yetersiz olması nedeniyle, bu itkinin yan etkileri konusunda fazla bilgi bulunmamaktadır. Buna rağmen gebelik döneminde, emzirme döneminde olan kadınların kullanmaması tavsiye edilir. Ayrıca içeriğinde bulunan tanin maddesinin vücuttaki demirin emilimini azaltması ya da engellemesi gibi etkileri olabileceğinden, demir eksikliği sorunu olan kişilere önerilmez. Kan pıhtılaşmasını önleyen ilaç kullanan kişilerde de aslan pençesinin kullanılması son derece tehlikeli olabilir.

]]>
Aslan Pençesi Kürü https://www.aslanpencesi.gen.tr/aslan-pencesi-kuru.html Sun, 02 Dec 2018 04:00:48 +0000 Aslan pençesi kürü, rahim, meme, prostat ve lenf bezi kanserlerine karşı hem koruyucu, hem de başlangıç evresinde kanseri tedavi edici, ileri aşamada kanserin ilerleyişini önleyen bitkisel bir kürdür. Fakat bu kürü Aslan pençesi kürü, rahim, meme, prostat ve lenf bezi kanserlerine karşı hem koruyucu, hem de başlangıç evresinde kanseri tedavi edici, ileri aşamada kanserin ilerleyişini önleyen bitkisel bir kürdür. Fakat bu kürü hazırlarken bazı detaylara dikkat edilmesi gerekir. Aslan pençesi bitkisi testere dişli ve düz yapraklı olarak iki türdür. Bu kürün hazırlanmasında düz yapraklı olan aslan pençesi kullanılmalıdır. Bitki halk arasında aslan kulağı, kırk baş, aslan kuyruğu gibi isimlerle de bilinir. Düz yapraklı olanı ve testere yapraklı olanı aynı isimle anılsa da, bunlar aslında birbirinden farklıdır. Bu bitkilerin sağladığı faydalarda ayrıdır. Alchimilla vulgaris olarak bilinen yani testere dişli olan türü, kadınlarda adet dönemlerinde oluşan rahatsızlıklarda kullanılır. Bunun diğer etkileri bulunmamaktadır. Bu bitkilerin birbirinden ayırt edilmesi için yaprak kenarlarına bakılmalıdır. İki türünde çiçekler sarı renkli olur. Bu nedenle aslan pençesi küründe düz yapraklı olanı kullanılmalıdır.

Aslan pençesi kürü ne işe yaramaktadır

 • Rahim, meme, prostat ve lenf bezi kanserlerinden korur, ilerlemesini önler ve başlangıç aşamasında tedavi edici özellikleri vardır
 • Menopoz döneminde olan kadınlardaki terleme, stres, depresif ruh hali, ruhsal sorunlar gibi etkileri azaltmaya, hormonların dengelenmesine yardımcı olur
 • Düzensiz adet dönemlerini düzenler
 • Prostatın sağlıklı bir şekilde çalışmasını ve fonksiyonlarını düzenler, ayrıca prostat büyümesini önler
 • Böbreklerin çalışmasını düzenler

Aslan pençesi kürü nasıl kullanılır

Kullanımında başarı oranı oldukça yüksek olan kürün, nasıl uygulanması gerektiği oldukça önemlidir.

Prostat, meme, rahim ve lenf bezi kanserlerini önleyici kür: 4-5 gram kuru aslan pençesi, kaynamış yarım litre sıcak suyun içinde 12 dakika kadar demlenir. Bu sırada su hafif ateşte tutularak, ısısı muhafaza edilmelidir. Bunu süzerek, soğuması için bekleyin. Kürü demledikten sonra mutlaka süzmelisiniz. Bitki suyun içinde daha fazla beklememelidir. Hazırlanan kür bir ay süreyle gün aşırı olmak üzere, 1 su bardağı ölçüsünde içilmelidir. Daha sonra 15 gün ara vererek, 6 ay süreyle her hafta 2  defa birer bardak içilmelidir. Kür 6 aydan sonra belirli dönemler halinde uygulanabilir.

Aslan Pençesi Kürü

Prostat, meme, rahim ve lenf bezi kanserlerini tedavi edici ve kanserin ilerlemesini önleyici kür: Bu amaçla kullanılacak kür, aynı kanserlerin önlenmesi için hazırlandığı şekilde yapılır. Ancak tüketimi daha farklı şekilde olur. Bunu 1 ay süreyle her gün 1 su bardağı içmelisiniz. Daha sonra 1 hafta ara vererek, 6 ay süreyle her hafta 4 gün birer bardak içilir. 6 ay sonra her hafta 1-2 defa içilebilir.

Menopoz döneminde kullanılan kür: Bu dönemde kadınların yaşadığı sıkıntıların azaltılması için, aslan pençesi kürü kanserleri önlemek için hazırlanan kür gibi kullanılır. Kürün bu şekilde kullanımı adet dönemlerindeki sıkıntılar içinde tercih edilmelidir.

Kadınlarda hormon düzenleyici olarak kür: Kürü hazırlamak için 4-5 gram kuru aslan pençesi yine yarım litre kaynayan suyun içine konur. Bu 12 dakika aynı sıcaklıkta demlenir. Süzülerek, soğuması için bekletilir. Bunun hormonların düzenlenmesinde kullanımı 45 gün süreyle gün aşırı 1 su bardak içilmesiyle yapılır. Aslan pençesi kürünün her defasında taze olarak hazırlanması gerekir.

Aslan pençesi kürünün kullanımı sırasında dikkat edilecekler

Bu kürün uygulanması sırasında içine herhangi bir tatlandırıcı atılmaması tavsiye edilir. Yemeklerden 1 saat sonra içilmesi gerekir. Demleme sırasında en fazla 12 dakika tutulmalıdır. Daha sonra bitki mutlaka süzülerek suyun içinden alınmalıdır. Eğer kalan aslan pençesi olursa, bu buzdolabında 3 gün süreyle saklanabilir. Daha sonra yeniden taze olarak hazırlanması tavsiye edilir.

]]>
Testere Dişli Aslan Pençesi https://www.aslanpencesi.gen.tr/testere-disli-aslan-pencesi.html Mon, 03 Dec 2018 00:42:58 +0000 Testere dişli aslan pençesi, Latince adı allcemilla vulgaris olan testere dişli aslan pençesi, kadınlarda adet düzensizliğine, FSH hormonunun yüksekliğine, tüylenmeye, iltihaplı eklem romatizmalarına iyi gelen, östro Testere dişli aslan pençesi, Latince adı allcemilla vulgaris olan testere dişli aslan pençesi, kadınlarda adet düzensizliğine, FSH hormonunun yüksekliğine, tüylenmeye, iltihaplı eklem romatizmalarına iyi gelen, östrojen hormonunu yükselten etkilere sahip bir bitkidir. Tüm aktarlarda bulunabilen bitkinin raf ömrü bir yıldır. Bu süreden sonra etkisinin % 75 ini kaybetmektedir. En etkili olanları yazın sıcak olmayan, nemli topraklarda ve gölgede yetişmiş olanlarıdır. Işığı sevmesine rağmen, direkt güneş ışığı bitkiye iyi gelmez.

Testere dişli aslan pençesi yağmur habercisi olabilir

Testere dişli aslan pençesinin bir özelliği de, yapraklarının terlemesinde ve üzerinde su kabarcıklarının oluşmasında yağmur yağacağını haber vermesidir. Bunu gördüğünüzde aynı gün ya da ertesi gün yağmur yağar. Bu özelliği eski çağlardan itibaren bilinmektedir. Kadınlar yağmurlu bölgelerde çamaşırlarını buna göre asıp kuruturlar, yaprakların üzerindeki teri toplayarak ciltlerine sürer ve parlak, zinde bir cilt elde ederlerdi. Terleyen yaprakların üzerindeki suyun ciltte yazın oluşan çilleri yok etme etkisi de bulunmaktadır. Tarihte doğada dolaşan kadınlar bu bitkinin terini gördüklerinde, hemen yüzlerine sürermiş. Bu şekilde doğanın nimetlerinden faydalanırlarmış. Ancak günümüzde bunların çoğu unutulmaya başlanmış.

Testere Dişli Aslan Pençesi

Testere dişli aslan pençesi ishale etkilidir

Bitkinin sapları ve yaprakları birlikte kullanıldığında, ishalin kesilmesinde etkili olur. Ancak bu etkisini gösterirken kabızlığa neden olmaz. Sadece bağırsağın perisaltik hareketlerini yavaşlatarak, kontrol altına alır. Özellikle hareketli bağırsak sendromu olanlar için tavsiye edilmektedir.

Testere dişli aslan pençesi yaraların kapanmasında etkilidir

Özellikle ameliyat yaralarında ve kapanmayan yaralarda etkili bir bitkidir. Bu özelliği tarihte çok eski dönemlerden itibaren kullanılmaktadır. Özellikle şeker hastalarının kapanmayan yaralarında oldukça etkili olur. Ayrıca demir eksikliğinden kaynaklanan kansızlık sorunu olanlar için, bitkinin çayı önerilmektedir.

Testere dişli aslan pençesi kadınların bitkisi olarak bilinir

Antik çağlardan itibaren kadınların kullandığı bu bitkiyi tanımayan kadın yoktur. Özellikle fazla doğum yapan kadınların düşük riskini azaltıcı özelliği bilinmektedir. Bunu rahim kaslarını güçlendirdiği için sağlar. Gebeliklerinde daha önceden ileri aylarda düşük yapmış kadınların  bunu kullanması önerilir. Gebeliğin üçüncü ayından itibaren her gün 1-2 defa içilen çayı sayesinde, rahim kaslarını güçlendirir ve ilerleyen aylarda düşük yapma olasılığını azaltır. Bu bitki adeta kadınların rahmi için yaratılmıştır. Bu yakı otunun erkeklerin prostat sorunları için yaratıldığı gibi etkilidir. Eğer kadınların erken menopoza girme riski varsa, adet düzensizliği bulunuyorsa bu bitkinin kullanılması tavsiye edilir. Kadınlık hormonlarını dengeler, rahimdeki miyomların neden olduğu kanamaları kontrol altına alabilir.

Kadınların FSH hormonları yükseliyorsa, bu bitkiden yararlanabilirler. Bu hormonun yüksekliği kadınların erken menopoza girmesine neden olabilir. Böyle bir durumda kadının paniklemesi, endişeleri hormonun dengesini daha fazla bozabilir. Bu durum adet düzensizliklerini beraberinde getirir. Bu durumda bitkinin kullanılması yararlı olur. Özellikle adet kanamaları yoğun olan ve uzun süren kadınlara tavsiye edilir. Bu dönemde kadınların ruh halini bile dengeler. Testere dişli aslan pençesi kadınlara bu kadar faydalı olmasını içeriğindeki phlobaphen maddesiyle sağlamaktadır. Bu maddenin damar sertliği ve inme içinde kullanıldığı bilinmektedir.

Testere dişli aslan pençesinin kullanımı

Kaynayan bir bardak klorsuz suyun içinde 3-4 gram kurutulmuş aslan pençesinin on dakika kadar aynı ısıda kaynatılması gerekir. Daha sonra bitki süzüle]]> Aslan Pençesi https://www.aslanpencesi.gen.tr/aslan-pencesi.html Thu, 23 Jan 2020 04:06:30 +0000 Aslan pençesi, Allcemilla vulgaris adıyla bilinen bitki, halk arasında aslan ayağı, şebnemli, hizmetçi kız, tavşan ayağı, kadın mantosu gibi isimlerle de bilinir. Daha çok dağlık alanlarda, yükseklerde nemli çay Aslan pençesi, Allcemilla vulgaris adıyla bilinen bitki, halk arasında aslan ayağı, şebnemli, hizmetçi kız, tavşan ayağı, kadın mantosu gibi isimlerle de bilinir. Daha çok dağlık alanlarda, yükseklerde nemli çayırlarda, orman kenarlarında doğal olarak yetişen bir bitkidir. Aslan pençesi güzel görünümü, 7-9 parmaklı olan yapraklarının kenarları dişli olur. Sapları yüksek olmasa da, sağlam yapılıdır. Sarımsı yeşil renkte olan yaprakları Mayıs ayından Haziran ayına kadar görülebilir. Bu aylar dışında da görülmeleri mümkün olabilir. Çiçekleri açtığında tamamı toplanır, diğer zamanlarda sadece yaprakları toplanarak, gölge bir yerde kurutulur.

Aslan pençesinin faydaları nelerdir

 • Bu bitki özellikle kadın hastalıkları üzerinde etkili olur. Adet düzensizliklerinde, rahim akıntılarında, rahim sancılarında, menopoz dönemi etkilerinin azaltılmasında, ergenliğe geçme döneminde civan perçemiyle birlikte kullanıldığında adetleri düzenler ve geciken adetin başlamasına yardımcı olur.
 • Gebelik sırasında oluşan baş dönmelerinin giderilmesinde etkili olur.
 • Vajinal banyo, el ayak banyosu sırasında 1 litre suyun içinde 2 avuç kadar aslan pençesi kaynatılarak kullanılabilir.
 • Kangren, kırık yaralarında, apseli yaralarda, çıbanlarda iyileştirme etkisi bulunmaktadır. Bu durumlarda çayı hazırlanabilir ya da ezilerek haricen bölgeye tatbik edilerek kullanılabilir.
 • Kanamaları durdurmak için, lapası hazırlanarak her 10 dakikada bir bölgeye haricen tatbik edilir.
 • Kalbin güçlenmesinde ve skleroz rahatsızlığında etkili olur.
 • Peklik verici ve kuvvetlendirici olarak kullanılabilir
 • Kas yorgunluğunda, kas erimesinde, demir eksikliğinden kaynaklanan kansızlık durumunda, çoban çantası bitkisiyle birlikte kullanılırsa çok faydalı olur.
 • Diş çekimi sonrasında ağızda gargara yapılarak ya da çayı içilerek kullanılırsa, yaranın iyileşmesinde etkili olur.
 • Gebelikte düşük riski yüksek olan kadınlarda kullanılırsa, rahim kaslarını güçlendirir, kas yorgunluğunu giderir ve bununla düşük riskini azaltır. Aynı zamanda zor doğumları olanlarda, doğum yaralanmalarında etkili olur. Gebelikte bu riskleri olan kadınlar, ilk üç aydan sonra aslanpençesi çayı içebilirler. Lohusa olan kadınlara da 10 gün kadar bitkinin çayından önerilir.
 • Rahim sarkması ve fıtıklar içinde, çoban çantası bitkisiyle birlikte kullanımı önerilir. Bu rahatsızlıklarda mümkün olduğu kadar taze toplanan bitkiyle hazırlanan çay içilmelidir.
 • Sara hastalarında ve kasları gelişmemiş olan çocuklarda, aslan pençesi çayı önerilir. Çocukların güçsüzlüğü varsa, banyo sularına aslan pençesi konulabilir. Her banyoda 200 gram bitki kullanılması yeterlidir.
 • Vücuttaki yağ birikimlerinde kullanılabilir. Fazla sıvı birikimine idrar söktürücü özelliğiyle iyi gelir. Özellikle yükseklerde yetişen yapraklarının altı parlak gümüş renkte olanlar bunun için uygundur. Bunun çayı hazırlanarak, günde 3 fincan içilebilir.
 • Şeker hastalarında, uyku düzensizliği olanlarda, sindirim bozukluğu çekenlerde olumlu etkileri olur.
 • Göz hastalıklarında kullanılır, yarım bağ ağrısında, soğuk algınlığında etkili olur.
 • Hasta olanlar 2 avuç aslanpençesini bir litre suda 10 dakika kaynatıp, içerse kendilerini hemen toparlarlar.

Aslan pençesi kullanım biçimleri

Çay olarak: 1 fincan suyun içinde 1 çay kaşığı aslan pençesi koyularak, haşlanır. Kısa süre demlendikten sonra içilebilir.

Kompres yaparak: Taze toplanmış aslan pençesi yıkanarak, ezilir. Bu hasta olan bölgeye tatbik edilir.

Aslan Pençesi

Banyoda: Banyo için 200 gram kuru bitki ya da 5-6 avuç taze bitki akşamdan suyun içinde bekletilir. Daha sonra bu su ısıtılır, süzülerek banyo suyunda kullanılır.

]]>
Düz Yapraklı Aslan Pençesi https://www.aslanpencesi.gen.tr/duz-yaprakli-aslan-pencesi.html Mon, 03 Dec 2018 11:44:29 +0000 Düz Yapraklı Aslan Pençesi, Gülgillerden olan, ormanlarda yetişen yabani bir bitkidir. Halk arasında pelerin otu, harmani otu, aslan ayağı otu, şebnem otu olarak da bilinir. Aslan pençesinin boyu 50-60 cm kadar boylanabilen, çok yı Düz Yapraklı Aslan Pençesi, Gülgillerden olan, ormanlarda yetişen yabani bir bitkidir. Halk arasında pelerin otu, harmani otu, aslan ayağı otu, şebnem otu olarak da bilinir. Aslan pençesinin boyu 50-60 cm kadar boylanabilen, çok yıllık, geniş köklü ve dayanıklı, otsu bir bitkidir. İçinde tanen, selüloz, etken madde, yağ asitleri, gliko protein ve uçucu yağlar içeren şifalı bir bitkidir. 5-7 parçalı yaprakları vardır ve yaprakları büyüktür. Aslan pençesi çiçekleri; ufak yeşil şeklinde, gösterişsiz olup, taç yapraksız ve renkleri yeşilimtraktır. Eşeysiz üreme ile çoğalırlar. Düz yapraklı aslan pençesi, çiçek açtıktan sonra Mart-Temmuz arası toplanır ve kurutulur. Düz yapraklı aslan pençesi ılıman iklim sever ve hemen hemen her ılıman olan her ülkede yetiştiriciliği yapılmaktadır.Hem kurak, hem nemli toprak sever. Uzun yıllardan beri tedavi ve bitkisel çözüm olarak kullanılan bir bitki olmuştur. 


Düz Yapraklı Aslan Pençesinin Faydaları,
Özellikle kadınlar üzerinde oldukça faydası olan düz yapraklı aslan pençesi, adet düzensizliği gören bayanlarda adetleri düzenler ve adet günlerini kolaylaştırır. Menopoz dönemindeki gerginlik, stres, terleme, ruhsal değişkenlik, uykusuzluk, aşırı sinir, sıcak basma ve ruhsal sıkıntıları azaltır. Vücuda güç, kuvvet verir, ateşi düşürür ve baş ağrılarını keser. Düz yapraklı aslan pençesinin anne sütü arttırıcı etkisi de vardır. Pek çok kanser çeşidine karşı koruyucu ve önleyicidir. Böbreklerin ve prostatın düzenli çalışmasına yardımcı olarak kişiyi rahatlatır. Ağız yaralarında ve boğaz iltihaplarında oldukça faydalıdır. Kanın pıhtılaşmasında ve yaraların iyileşmesinde hızlandırıcı etkileri vardır. Sindirim sistemi ve uykusuzluğa iyi gelen düz yapraklı aslan pençesi, kan şekerinin yükselmesini engelleyici etkisiyle şeker hastası olan kişiler içinde faydalıdır. Meme kanseri olma ihtimalini en aza indirir. Prostat kanserini engelleyici niteliktedir. Romatizma ağrılarına oldukça yararlı etkisi vardır. Lenf bezi kanserine iyi gelir. Bağırsak gazlarını giderir, iştah açar, mideyi kuvvetlendirir. Yağ yakıcı özelliği de vardır.
Düz Yapraklı Aslan Pençesi
Düz Yapraklı Aslan Pençesi Nasıl Tüketilir
Düz yapraklı aslan pençesinin tüketimi genelde çayı hazırlanarak içilmesidir. Bunun dışında yaprak kurutularak da tüketilir. Taze yaprakları salataya katılarak da yenebilir. Düz yapraklı aslan pençesinin çiçekleri sapları kurutulduktan sonra kaynatılarak da tüketilebilir. Kaynayan bu su çay olarak içilebileceği gibi akne ve yaraları iyileştirmek için, boğaz iltihaplarında gargara olarak da haricen kompres olarak kullanılır.

Düz yapraklı aslan pençesi çayını tüketirken içimini kolaylaştırmak için herhangi bir tatlandırıcı ya da başka bir madde kesinlikle kullanılmamalıdır. Çayı hazırlarken kesinlikle 10 dakikadan fazla demlenmelidir ve demleme süresi dolduktan sonra süzülerek çiçeklerinden ayrılmalıdır. Yemek yedikten bir saat kadar sonra içilmelidir. Hazırlanan düz yapraklı aslan pençesinden artanı buzdolabında saklayabilirsiniz fakat en fazla 3 gün koruyabilir, 3 günden sonra kullanılmaz. Taze olarak tüketmeye özen gösterin.
]]>
Testere Dişli Aslan Pençesi Kürü https://www.aslanpencesi.gen.tr/testere-disli-aslan-pencesi-kuru.html Tue, 04 Dec 2018 04:45:30 +0000 Testere dişli aslan pençesi kürü, bu bitki rahim, meme, lenf bezi ve prostat kanserlerine karşı koruyucu, önleyici etkisinin yanında, bu kanser türlerinin başlangıç aşamasında hastalıkları tedavi edici ve ilerlemes Testere dişli aslan pençesi kürü, bu bitki rahim, meme, lenf bezi ve prostat kanserlerine karşı koruyucu, önleyici etkisinin yanında, bu kanser türlerinin başlangıç aşamasında hastalıkları tedavi edici ve ilerlemesini önleyici etkilere sahiptir. Testere dişli aslan pençesi kürü kadınlarda tüylenmeye karşı, adet düzensizliğine karşı, FSH hormonu yüksekliğine karşı, östrojen hormon seviyesini yükseltmek için ve iltihaplı eklem romatizmalarına karşı kullanılabilir. Bu kürün kullanım yerine göre farklı şekilde hazırlanması ve uygulanması gerekir.

Adet düzensizliği ve tüylenmeye karşı etkili kür

Bu sorunlar için hazırlanacak kürde, 3-4 gram yaklaşık 1 tatlı kaşığı kuru testere dişli aslan pençesi, 1 bardak kaynayan klorsuz suyun içine atılır. Kısık ateşin üzerinde yaklaşık 10 dakika kaynatılır. Daha sonra suyun içindeki bitki süzülerek, ılınmaya bırakılır. Bu kür 1 ay süreyle her gün 1 su bardağı içilmelidir. Bir ay küre devam edildikten sonra, bir hafta kürün kullanımına ara verilmelidir. Daha sonra 1 ay daha kür uygulanarak tedavi tamamlanır. Hazırlanan karışım sabah kahvaltısından 2 saat sonra ya da öğleden sonra içilebilir. Daha sonradan yeniden adet düzensizliği sorunu olursa, kür tekrarlanabilir.

Testere Dişli Aslan Pençesi Kürü

FSH hormonu yüksekliğine karşı kür

FSH hormonu folikül uyarıcı hormon olarak bilinmektedir. Bu hormon erkek ve kadında üreme organları üzerinde etkilidir. Cinsel hormonların yapılmasını, cinsel farklılığı, kadınlarda yumurta gelişimini, erkeklerde ise sperm gelişimini sağlamaktadır. İnsanlarda kısırlık sorununda ve adet düzensizliği durumlarında FSH hormonunda yükselme meydana gelir. Kadınlarda yaşın ilerlemesiyle birlikte yumurtalık rezervi azalmakta, FSH hormonu yükselmektedir. 35 yaşından itibaren FSH hormon düzeylerinde yavaş bir yükselme, 40 yaşından sonra ise hızlı bir yükselme meydana gelir. Ayrıca yumurtalıkların biri ya da bir bölümü alındığında, kist ameliyatlarında ya da başka sebeplerle yumurtalıkların zarar görmesinde yine FSH seviyelerine yükselme meydana gelebilir. Korunma yöntemleri ya da ilaç kullanımı FSH hormonu seviyesini yükseltmez.

FSH hormonu yüksekliği için hazırlanacak testere dişli aslan pençesi küründe, 3-4 gram kadar kuru bitkinin yine kaynayan 1 su bardağı klorsuz suyun içinde 5 dakika kaynatılması gerekir. Daha sonra bitki süzülerek ılınmaya bırakılır. Bu kürün sabah kahvaltısından 2 saat sonra ya da öğleden sonra içilmesi uygundur. Yine bir ay süreyle günde 2 defa birer bardak içilir. Yalnız her defasında taze olarak hazırlanmalıdır. Bir ay sonra bir hafta ara verilerek, bir aylık kür tekrar edilir.

]]>
Aslan Pençesi Kullanımı https://www.aslanpencesi.gen.tr/aslan-pencesi-kullanimi.html Wed, 05 Dec 2018 00:18:22 +0000 Aslan Pençesi Kullanımı, Aslan pençesi 1000'e yakın türü bulunan çok yararlı bir bitkidir. bu bitkinin kullanımını anlaya bilmek için aslan pençesi hakkında bilgi edinmek gerekir bu nedenle aslan pençesini 5 farklı başlı Aslan Pençesi Kullanımı, Aslan pençesi 1000'e yakın türü bulunan çok yararlı bir bitkidir. bu bitkinin kullanımını anlaya bilmek için aslan pençesi hakkında bilgi edinmek gerekir bu nedenle aslan pençesini 5 farklı başlıkta incelemek gerekir. Gülgiller ailesine dahil olan bu bitki ormanlarda yetişen ve türlü çeşitleri olan bir yabani bitkidir. Boyutları ortalama olarak 50 ila 60 cm arası değişebilir. Geniş köklü ve dayanıklı otsu bir bitkidir. aslan pençesi İçerisinde uçucu yağlar barındırır. Yaklaşık olarak 5-7 parçalı olan yaprakları büyüktür. Kökü geniştir. Aslan pençesinin çiçekleri yıldız şeklinde olup yeşile çalar. Hasat zamanı Mart ve tammuz ayları arasında olan bu bitkiler kurutularak saklanır. Aslan pençesi halk arasında harmani otu, pelerin otu, şebnem otu, aslan ayağı olarakta bilinmektedir. Aslan pençesi içeriğinde yağ asitleri, selüloz, gliko protein vb. maddeler bulundurmaktadır.


Aslan pençesinin özellikleri: Aslan pençesinin en çok bilinen ana türleri: Testere dişli ve düz yapraklı türlerdir. Ilıman iklimlerin etkin olduğu neredeyse her ükede yetiştiriciliği yapılmaktadır. Geçmişten günümüze şifalı bitkiler kategorisinde kendisine yer bulan bu bitki her geçen gün daha da ünlenmektedir.
 
Aslan pençesinin faydaları: Bilinen en önemli etkisi kadınlar üzerinde etkisi olan aslan pençesi kullanım alanı olarak birçok alana sahiptir. Özellikle kadınlar üzerinde çok faydalı etkileri olan aslanpençesi, regl dönemleri düzenleme özelliği ile kadınların vazgeçilmezleri arasında bulunur. Menopoz dönemindeki gerginlik ve sıcak baskınını azaltarak vücuttaki sitresi azaltır. Doğal bir ateş düşürücü etkiye sahiptir ve baş ağrısına karşı etkilidir. Anne sütünü arttırır. pek çok kanser türüne karşı önleyici ve koruyucudur. böbreklerin ve idrar yollarının düzenli çalışmasına yardımcı olur. Dil yarasına ve boğaz intiaplarına faydalıdır. Kanı pıhtılaştırma özelliği ile yaraların iyileşmesini hızlandırıcı etkileri de vardır sara hastalığının tedavisinde etkilidir. Uykusuzluğa ve sindirim sistemi bozukluklarına iyi gelir. Aslan pençesi kan şekeri seviyesini düzenler. Testere dişli aslan pençesi ishale iyi gelir. Bağırsak hareketlerini düzenler.

Aslan Pençesi Kullanımı
Aslan pençesi kullanımı: Aslan pençesi kullanımının birden fazla yolu vardır. Örneğin aslan pençesi kurutularak çay haline getirilir. Bu yöntem en çok kullanılan yöntemdir. Mart ila Temmuz ayları arasında toplanan aslan pençesi kurutulur. Bu kurutma işlemi sonucu çayı hazırlanarak içilebilir. Aslan pençesinin bu kullanımında korkulan şey kabızlığa sebep olacağı korkusudur ancak aslan pençesi sindirimi düzenleyici etkisi kabızlığı engeller. 
 • Aslan pençesi çayı: Aslan pençesi çayı 1 su bardağı kaynar suya kurutulmuş bir tutam aslan pençesi bitkisi koyularak kaynatılır. kaynama işlemi tamamlandıktan sonra 5 ile 6 dakika dinlendirilir. Süzgeç kullanılarak servis edilir. Günde 2 ila 3 bardak içilir, Boğaz ağrılarında ise gargara yapmak faydalı olacaktır, 
Aslan pençesi kullanımı sadece çayla sınırlı değildir. Bu eşsiz bitkinin yaprakları salatalarda kullanılabilir. Kurutulan aslan pençeleri tıpkı bir oksijenli su gibi kaynatılarak yaralarda kullanılabilir. Ayrıca banyo suyuna katılarak kullanmak ta mümkündür.
 • Aslan pençesi ile banyo suyu: Göz kararı yaklaşık olarak 250gr kurutulmuş aslan pençesi bir gün öncesinden soğuk suya yatırılır. Ertesi gün bu su ısıtılır ve banyo sıcaklığına getirildiğinde banyo suyuna ilave edilir.
Aslan pençesinin bu kullanımı el ve ayak rahatsızlıklarına iyi gelir. Kadınlarda ise vajinal bölgelerdeki sancı, akıntı vb. rahatsızlıklara karşı iyi gelir. 
]]>
Aslan Pençesi Çıbanı https://www.aslanpencesi.gen.tr/aslan-pencesi-cibani.html Wed, 05 Dec 2018 18:33:48 +0000 Aslan Pençesi Çıbanı, Şir pençe olarak da ün salmış olan bu hastalık Osmanlı Padişahlarından olan Yavuz Sultan Selim'in ölümüne sebep olmasıyla da bilinir.Tıptaki adı ise karbonkül'dür. Daha çok ense, vücutta kaba et Aslan Pençesi Çıbanı, Şir pençe olarak da ün salmış olan bu hastalık Osmanlı Padişahlarından olan Yavuz Sultan Selim'in ölümüne sebep olmasıyla da bilinir.Tıptaki adı ise karbonkül'dür. Daha çok ense, vücutta kaba et olarak bilinen yerde ve sırt bölgesinde birden çok çıbanın birleşmesiyle meydana gelen hızlı bir şekilde yayılan bir çıban türüdür. Bu hastalığa genellikle stafilokoklar neden olur. Birden fazla kıl keselerinin enfeksiyon kapmasıyla oluşmaktadırlar. Stafilokoklar, mikroskop altında incelendiğinde ise daha çok üzüm taneleri gibi görünüşü olur. Bu enfeksiyonlar hem başka kişilere hemde vücudun diğer bölgelerine temas yoluyla hızlı bir şekilde yayılır.

Aslan pençesi çıbanının nedenleri ve belirtileri

Çıbanlar çok sık görülen bir hastalıktır. Kimi kişiler hayatı boyunca çıban çıkarır. Aslan pençesi hastalığına erkekler kadınlardan daha yatkındır. Bu durum yaşlı ve hasta kişilerde, bağışıklık sistemi güçlü olmayan kişilerde ve diyabeti olan erkeklerde daha sık rastlanır. Sağlık şartlarının iyi olmaması, giysi tahrişleri, fiziksel yıpranma, akne, dermatit, permisyöz anemi de hastalığın diğer nedenleri arasındadır.
Aslan Pençesi Çıbanı
Başlangıçta aslan pençesi çıbanı hafif ağrı ve kaşıntı şeklinde kendini göstermekle beraber bu kaşıntı ve ağrı gün kadar sonra geçer. Daha sonra çıban tekrar kendini göstererek hızlı bir şekilde büyür ve şiddetli bir ağrıya sebep olur. Çıbanın ucu sarı ya da beyaz renkte olup, kendi kendine patlayıp içindeki sıvıyı atar. Bu olayın yaşanmasından sonra çıban birkaç güne tamamen kaybolur veya bir süre sonra tekrar kendini gösterir.

Tedavisi, Böyle bir hastalıkla karşılaşan bir kişi bir an önce hastaneye yatırılmalı doktor kontrolü altına alınmalıdır. Hastalığının seviyesine göre antibiyotik tedavisine başlanarak kişi tedavi edilmelidir.

]]>
Aslan Pençesi Çayı https://www.aslanpencesi.gen.tr/aslan-pencesi-cayi.html Wed, 05 Dec 2018 18:53:59 +0000 Asla pençesi çayı, Aslan pençesi, çok uzun yıllardan bu tarafa yaraların daha çabuk iyileşmesi için ve daha birçok hastalığın tedavisinde kullanılan bir bitki çayıdır. Tıp dilinde ''Alchemilla vulgaris'' olarak Asla pençesi çayı, Aslan pençesi, çok uzun yıllardan bu tarafa yaraların daha çabuk iyileşmesi için ve daha birçok hastalığın tedavisinde kullanılan bir bitki çayıdır. Tıp dilinde ''Alchemilla vulgaris'' olarak adlandırılmaktadır. Bitkinin yaprakları, ağız yaraları, diş ve dişeti hastalıkları ve ağız içinde oluşan kanamayı hafifletmek, ağrıları yok etmek, doğum sonrasında vücudu toparlamak ve sindirim sistemi ile alakalı sorunları önlemek için yaygın bir şekilde kullanılmaktadır.

Fakat bu tür hastalıkların tedavisinde kullanılan aslanpençesi çayını haklı çıkaracak yeterli bilimsel çalışma bulunmadığından dolayı kullanmadan önce doktora danışmakta fayda vardır.

Aslan Pençesi Çayının Faydaları

 • Boğaz ağrılarına karşı iyi gelir.
 • Mide bulantısına karşı faydalıdır.
 • Aşırı adet kanaması ve adet ağrılarını geçirmek için kullanılabilir.
 • Aslan pençesi çayı ile gargara yapıldığında ağız yaralarına karşı iyi gelir.
 • İshal ve sindirim rahatsızlıklarını tedavi edici etkisi vardır.
 • Kas hastalıklarına karşı iyi gelir.
 • Romatizma, mide spazmı ve karaciğer şişkinliğine karşı iyi gelir.
 • Gebe kalmak isteyen ancak kalamayan kadınlar da her gün düzenli olarak aslan pençesi çayı içebilir.
 • Aslan pençesi çayı bir çok kadın hastalığına karşı iyi gelir.
 • Şekeri düşürücü etkisi vardır.
 • Vücudun dinç kalmasını sağlar.
 • Meme, prostat ve rahim kanseri oluşumunu engeller. Kanser nedeniyle oluşan şikayetlerin hafiflemesini sağlar.
 • Uyku problemlerine karşı iyi gelir.
 • Kansızlık ve vücut yorgunluğuna karşı iyi gelir.
 • Merhem şeklinde hazırlanarak vücutta oluşan açık yara, kesik ve egzama gibi rahatsızlıklara karşı kullanılabilir.
 • Menopoz döneminde oluşan şikayetleri azaltıcı etkisi vardır.

Aslan Pençesi ÇayıAslan Pençesi Çayı Nasıl Hazırlanır

3 gram kadar kurutulmuş aslan pençesi 2 su bardağı kaynar suyun içine eklenir. Demlenmesi için ağzı kapatılır ve yaklaşık 10 dakika beklenir. Çayın bekleme süresi tamamlandıktan sonra süzülür ve bal ile tatlandırılarak tüketilebilir. Aslan pençesi çayının  günlük ne kadar içilmesi gerektiğini açıklayan bir bilgi bulunmamaktadır. Ancak olası komplikasyonları engellemek için günde en fazla 1 su bardağı olacak şekilde içilmelidir. 7-10 gün düzenli bir şekilde içildikten sonra bir süre ara verilmeli ve sonra tekrar başlanmalıdır.

Aslan pençesi çayı kesik, yara ya da egzama tedavisinde kullanılacaksa hazırlanan çayın içine, çay soğuduktan sonra 1 çorba kaşığı kadar yulaf ezmesi eklenir. Malzemeler macun kıvamına gelene kadar homojen bir şekilde karıştırılır. Elde edilene karışım yaraların üzerine sürülür ve kuruması beklenir. Bekleme süresi tamamlandıktan sonra bol ılık su ile yıkanır.

Aslan Pençesi Çayının Yan Etkileri

Bilimsel çalışmaların yeteri kadar olmaması aslan pençesi çayının yan etkileri hakkında da çok fazla bilgi olmamasına sebep olmaktadır. Bazı birti çayları gibi gebelik ve emzirme dönemlerinde güvenlik açısından içilmemesi tavsiye edilir. İçeriğinde bulunan tanin adlı bileşen demirin emilimini yavaşlatacağı ya da tam olarak emilimini önleyebileceği için demir eksikliği şikayeti olan kişiler tüketiminden kaçınmalıdır. Bazı hastalıklar nedeniyle kan inceltici ilaç kullanan kişiler için de uygun bir bitki çayı değildir

]]>
Aslan Pençesi Faydaları https://www.aslanpencesi.gen.tr/aslan-pencesi-faydalari.html Thu, 06 Dec 2018 13:29:37 +0000 Aslan Pençesi Faydaları, Gülgiller familyasından olan, çayırlık veya ormanlık alanlarda yetişen, 50 ile 60 cm arası boylanabilen, geniş köklü ve yapraklı, dayanıklı, çok yıllık, otsu yabani bir bitkidir. Halk arasında bu ya Aslan Pençesi Faydaları, Gülgiller familyasından olan, çayırlık veya ormanlık alanlarda yetişen, 50 ile 60 cm arası boylanabilen, geniş köklü ve yapraklı, dayanıklı, çok yıllık, otsu yabani bir bitkidir. Halk arasında bu yabani bitkiye pelerin otu, harmani otu, aslan ayağı otu, şebnem otu olarak da bilinmektedir. Bu bitkinin içerisinde uçucu yağlar, selüloz, yağ asitleri, gliko protein, etken madde, ve tanen gibi maddeler barındırır. Yaprakları 5-7 parçalı olur ve büyüktürler. Aslan pençesi çiçekleri; ufak yıldız şeklinde, gösterişsiz ve taç yapraksız olup ve renkleri yeşilimtraktır.

Aslan pençesinin 1000'e yakın sayıda türü vardır. Eşeysiz üreme ile çoğalırlar. Aslan pençesi bitkisi ılıman iklim sever. Ilıman iklim gösteren her ülkede yetişir. Mart-Temmuz ayları arası olgunlaşmış çiçekleri toplanıp, kurutulur.

Aslan Pençesi FaydalarıUzun yıllardan beri tedavi ve bitkisel çözüm olarak kullanılmıştır. Özellikle kadınlar üzerinde çok faydalı etkileri vardır. Adet düzensizliği gören bayanlarda adet günlerini düzenler ve adet günlerinin atlatılmasını kolaylaştırır. Menopoz döneminde görülen görülen stres, aşırı sinir, gerginlik,uykusuzluk, değişken ruh hali, isteksizlik, depresif ruh hali, sıcaklık basma ve terlemeyi azaltır. Ateşi düşürür, baş ağrılarını keser ve vücuda kuvvet verir. Emziren bayanlarda anne sütünü arttırır. Pek çok kanser türüne karşı önleyicidir. Prostatın ve böbrek fonksiyonlarının düzenli çalışmasına yardımcı olur. Boğaz iltihaplarında ve ağız yaralarında oldukça iyi gelmektedir. Kan durdurucu ve yaraların iyileşmesinde hızlandırıcı etkisi vardır. Saralı kişilere iyi gelmektedir. Uykusuzluk ve sindirim sistemi bozukluklarına iyi gelir. Şeker hastaları için kan şekeri yükselmesini önleyici olarak kullanılabilir. Yağ yakıcı özelliği de bulunmaktadır. Meme, rahim, prostat ve lenf bezi  kanserine karşı önleyici ve koruyucudur. Romatizmal ağrılara iyi gelmektedir.Bağırsak gazlarını giderir. Mideyi kuvvetlendirir, iştah açar. Döl yatağını güçlendirir. Hormon düzenleyici etkisi vardır. Kas kayıplarını en aza indirir. Aslan pençesi, İshale karşı etkilidir. Anemi rahatsızlığına iyi gelir. Migrene karşı etkilidir, kişiyi rahatlatır.
]]>
Testere Dişli Aslan Pençesi Nerede Bulunur https://www.aslanpencesi.gen.tr/testere-disli-aslan-pencesi-nerede-bulunur.html Thu, 06 Dec 2018 20:44:25 +0000 Testere dişli aslan pençesi nerede bulunur, 20-60 santime kadar boylanabilen, dikine büyüyen, dişli yapraklara ship bir bitki olan testere dişli aslan pençesi kök kısımdan çevreye yayılarak küme halinde büyür. Yeti Testere dişli aslan pençesi nerede bulunur, 20-60 santime kadar boylanabilen, dikine büyüyen, dişli yapraklara ship bir bitki olan testere dişli aslan pençesi kök kısımdan çevreye yayılarak küme halinde büyür. Yetiştirilmesi oldukça kolaydır. Çevrede yabani olarak bulunan bitkinin kökünden bir parça güneşli bir yere ekilirse bakıma ihtiyaç duymadan kendiliğinden yetişerek, ekildiği yerde küme oluşturur.

Testere dişli aslan pençesi Mayıs ve Ekim ayları arasında kökünden 10 santim yukarıdan kesilerek toplanır. Toplanan bitki demetlenerek güneşli bir yere asılarak kurutulur. Bitkinin sağlık için şifa dağıttığı kısmı yaprak ve çiçeklerdir. Bitkinin yaprak ve çiçeklerinden yararlanabilmek için asla güneşte kurutulmaması gerekir. Bitkinin yaprak ve çiçek kısmı gölgede kurutulmalıdır. Bitki tamamen kuruduktan sonra kurutma işlemine mutlaka son verilmelidir. Aksi halde bitki bileşimindeki eterik yağları kaybederek kalitesi düşebilir.

Testere Dişli Aslan Pençesi Nerede Bulunur

Bitkinin kök kısmı güneşte kurutularak, kuruma işleminden hemen sonra paketlenmelidir. Şifa dağıtan bitkiler aktarlarda açık olarak satıldığından kaliteleri kısa sürede etkisini kaybeder.

Testere Dişli Aslan Pençesinin Faydaları

 • Testere dişli aslan pençesinin yaprak ve sap kısmı birlikte kullanıldığında ishale karşı iyi gelir. Bitkinin kabızlık yapan bir etkisi bulunmamaktadır. İshal vakalarında bağırsak hareketlerini yavaşlatarak bağırsağın düzenli çalışmasını sağlar. Özellikle hareketli bağırsak sendromu hastalığı bulunan kişiler için mucizevi bir bitkidir.
 • Anemi yani kansızlık sorunu olan kişiler için gün aşırı bir bardak çay şeklinde içilmesi önerilir.
 • Erken menopoza maruz kalan kadınlar için faydalı bir bitkidir.
 • Adet düzensizliklerine karı testere dişli aslan pençesi iyi gelir.
 • Kadınlık hormonunu dengelemek için kullanılabilir.
 • Rahimde ortaya çıkan miyom ve miyom kaynaklı oluşan ara kanamalara karşı faydalıdır.
 • Tüylenmeye karşı kullanılabilir.

Adet Düzensizliği Ve Tüylenmeye Karşı Testere Dişli Aslan Pençesi Kürü

1 kahve kaşığı kurutulmuş testere dişli aslan pençesi 1 su bardağı kaynayan suyun içine eklenir. Karışım kısık ocakta 10 dakika kadar kaynatılarak ocaktan alınır. Çay süzülerek soğumaya bırakılır. Hazırlanan çay adet düzensizliği ve tüylenmeye karşı 30 gün boyunca her gün 1 su bardağı olacak şekilde içilir. 1 ay düzenli içildikten sonra 7 gün ara verilir ve tekrar 1 ay düzenli içilir. Çay özellikle sabah ya da öğle yemeğinden 2 saat sonra içilmelidir.

FSH Hormonu Yüksekliğine karşı Testere Dişli Aslan Pençesi Kürü

1 kahve kaşığı kurutulmuş aslan pençesi 1 su bardağı kaynar suyun içine atılarak 5 dakika kısık ateşte kaynatılır. Kaynayan su süzülerek soğumaya bırakılır. Hazırlanan karışımdan günde 2 defa 1 su bardağı içilir. Küre bir ay devam edilir. İçilen ilk bardak kahvaltıdan 2 saat kadar sonra, kinci bardak ise akşam yemeğinden 2 saat sonra içilmelidir. Kür her seferinde yeniden hazırlanmalıdır. Kür 1 ay boyunca uygulandıktan sonra 7 gün ara verilir ve 7 günlük aradan sonra tekrar 1 ay uygulanır.

]]>
Aslan Pençesi Zararları https://www.aslanpencesi.gen.tr/aslan-pencesi-zararlari.html Fri, 07 Dec 2018 03:41:23 +0000 Aslan pençesi zararları, adı verilen ot türü gülgillerin alt grubu olan Alchemillinnagillere ait bir ot türüdür. Aslan pençesi adı verilen bu ot türü Batı Avrupa'dan başlayarak Doğu Türkistan'a kadar geniş olan bir alanda yab Aslan pençesi zararları, adı verilen ot türü gülgillerin alt grubu olan Alchemillinnagillere ait bir ot türüdür. Aslan pençesi adı verilen bu ot türü Batı Avrupa'dan başlayarak Doğu Türkistan'a kadar geniş olan bir alanda yabani olarak yetişmektedir. Aslan pençesi adı verilen bu ot türü yol kenarlarında, kayalıklarda, çimenlik alanlarda, çalılıklarda, meralar ve virane alanlarda yetişebilmektedir. Aynı zamanda aslan pençesi adı verilen bu ot türü dağların yaklaşık olarak 2500 metre yüksekliklerinde de yetişebilmektedir. Aslan pençesi adı verilen bu ot türü çok eski zamanlardan günümüze kadar olan zamanda kadın hastalıkları ve ishal için kullanılan bir ot türüdür. Aslan pençesi adı verilen bu ot türünün yaprakları sabahları terleyerek üzerinde irili ufaklı damlacıklar oluşumu yaşanır. Bu durum kırağı olduğu zamanda yaşandığı için aslan pençesi adı verilen bu ota aynı zamanda kırağı otu da denmektedir. Yine aynı zamanda aslan pençesi adı verilen bu ota kırağı otu denmesinin dışında yapraklarının pelerin ya da harmaniye benzemesinden dolayı pelin otu ya da harmaniye otu adını da almaktadır. 

Aslan pençesi otunun birçok yararı bulunmaktadır. Kadınlarda görülen düzensiz adet görülmesinde aslan pençesi adı verilen bu otun kullanımı ile düzene girer ve kolaylaştırır. Menopoz dönemlerinde oluşan gerginlik, stres ve terleme aslan pençesi otunun kullanımı ile azalmaya yardımcı olur. Vücuda kuvvet vermektedir. Ateşin düşmesine baş ağrılarının hafiflemesinde oldukça yararlıdır. Yeni doğum yapan annelerin sütünün artmasına yardımcı olmaktadır. Aslan pençesi otu pek çok kanser türüne karşı önleyici ve koruyucudur. Aynı zamanda prostat ve böbreklerin düzenli çalışmasına oldukça iyi gelmektedir. Ağızda oluşan yaralara ve boğaz iltihaplarına da oldukça iyi geldiği bilinmektedir. Kanayan yaraları durdurmada oldukça etkili bir ot türü olan aslan pençesi aynı zamanda yaraları iyileştirmede de oldukça etkilidir. Sara hastası olan kişilere oldukça faydası bulunmaktadır. Uykusuzluk problemi çeken kişilerde ve sindirim sistemi sorunları olan kişilere oldukça iyi gelen aslan pençesi otu aynı zamanda kan şekerinin yükselmesini de önlemektedir. Şeker hastaları için de oldukça faydalı bir ottur. 

Aslan Pençesi Zararları
Aslan pençesi otunun yararı olduğu gibi kullanımından oluşabilecek zararları da bulunmaktadır. Aslan pençesi otundan yapılan çayı kullanırken içilmesini kolaylaştırmak için kesinlikle içine tatlandırıcı ya da başka bir madde konulmamalıdır. Yemek yedikten 1 saat sonra içilmesi gerekmektedir. Yemeklerden hemen sonra içilmemelidir. Aslan pençesi otundan elde edilen çay 10 dakikadan fazla demlenmemelidir. Hazırlanan çayın demlenme süresi tamamlandıktan sonra süzerek içilmelidir. Geri kalan aslan pençesi otun ile hazırlanmış olan çay buzdolabında en fazla 3 gün bekletilmeli daha sonra ise kesinlikle kullanılmamalıdır.
]]>
Testere Dişli Aslan Pençesi Faydaları https://www.aslanpencesi.gen.tr/testere-disli-aslan-pencesi-faydalari.html Fri, 07 Dec 2018 17:35:54 +0000 Testere dişli aslan pençesi faydaları, bu bitkinin faydalarından yararlanmak için, raf ömrünün bir yıldan az olması gerekir. Fazla sıcak olmayan, nemli topraklarda ve gölgede yetişen bitki, ışığı sevmesine rağme Testere dişli aslan pençesi faydaları, bu bitkinin faydalarından yararlanmak için, raf ömrünün bir yıldan az olması gerekir. Fazla sıcak olmayan, nemli topraklarda ve gölgede yetişen bitki, ışığı sevmesine rağmen direkt güneş ışığından olumsuz etkilenir. Çok eski dönemlerden itibaren kadınların pek çok sorununa deva olmuş bir bitkidir. Ayrıca terleyen yapraklarıyla yağmur habercisi olarak bilinmektedir. Yaprakların üzerinde biriken terinin cildin tazelenmesinde ve canlanmasında da etkisi bulunmaktadır. Bu özellikle yazın ciltte oluşan çiller içinde etkilidir. Tarihten gelen testere dişli aslan pençesinin faydaları oldukça fazladır.

Çayırlarda ve ormanlarda doğal olarak yetişen bitki, gülgiller familyasına ait yabani bir bitkidir. Dayanıklı ve geniş köküyle, 50-60 cm boyunda çok yıllık otsu bitkinin içeriğinde tanen ve uçucu yağlar bulunur. Sarıdan yeşile giden çiçekleri, geniş yaprakları vardır. geçmişten beri bitkisel tedavi alanında etkin şekilde kullanılan şifalı bir bitkidir.

Testere dişli aslan pençesinin faydaları nelerdir

Bu bitkinin sapları ve yaprakları kabızlık etkisi göstermeden ishale iyi gelmektedir. Çayı hazırlanarak içildiğinde bağırsaktaki perisaltik hareketleri yavaşlatır, bunların kontrol altında olmasını sağlar. Özellikle hareketli bağırsak sendromu hastalarının yakınmasını giderir.

Şeker hastalarında zor kapanan yaraların iyileştirilmesinde, ameliyat yaralarının hızlı kapanmasında etkili bir bitkidir.

Demire bağlı anemi sorunu olanlara haftada 5-6 defa çayı önerilmektedir.

Testere Dişli Aslan Pençesi Faydaları

Kadınların gebelik döneminde rahim kaslarını güçlendirdiğinden, düşük riskini azaltır. Gebeliğin ilk trimesterinden sonra düşük riski olan kadınların kurtarıcısıdır. Bitkinin çayı gebelikte ilk üç aydan sonra günde 1-2 defa içilerek kullanılır.

Doğada adeta kadınlar için yetişen bu bitkinin, kadının rahmine çok önemli yararları bulunmaktadır. Özellikle erken yaşta beklenmedik bir şekilde menopoza girme riski bulunan kadınlara tavsiye edilmektedir. Adet düzensizliği olan kadınlara, kadınlık hormonlarının düzenlenmesinde, rahimdeki miyomların sebep olduğu kanamaların kontrol altına alınmasında oldukça etkili bir bitkidir.

FSH hormonu yüksekliğinde kadınlara tavsiye edilir. Kadınların erken yaşlarında adet kanamasının 3. gününde yapılan tetkiklerde FSH hormonunda yükselme olursa, erken menopoz riski meydana gelebilir. Bu kadınlarda paniğe ve endişeye neden olur. Hormonal dengesizlikle birlikte adet düzensizlikleri gelişmeye başlar. Bu durumu yaşayan kadınlara testere dişli aslan pençesi kürü tavsiye edilir.

Ayrıca kadınların adet döneminde aşırı kan kayıplarına, adetlerin gereğinden uzun sürmesine engel olan bir bitkidir.

Kadınlarda genellikle endişe ve üzüntü gibi durumlar yaşandığında, adetler birkaç gün erken başlayabilir, stresli olunan dönemlerde ise adetler birkaç gün gecikebilir. Yani kadının ruh hali adet kanamalarının bile düzenlenmesinde etkili olur. Bu bitki kadınların ruh halinin düzeltilmesinde de etkilidir. Testere dişli aslan pençesinin kadınlara bu derece faydalı olmasının nedeni içeriğinde bulunan phlobaphen maddesidir.

Birçok ülkede bu şifalı bitkinin farklı sorunlarda kullanıldığı görülmektedir. Bunların arasında, İsviçre'de inme ve damar sertliği sorunlarında, Macaristan'da diüretik ve yara tedavisinde kullanılır. 

Bu etkilerinin dışında testere dişli aslan pençesinin döl yatağını kuvvetlendiren, yağ yakan, kas kayıplarına engel olan, meme, lenf ve prostat kanserini önleme ve tedavi etme, romatizmal ağrıların giderilmesi gibi önemli faydaları bulunmaktadır. Ancak diğer şifalı bitkiler gibi mutlaka bir uzmana danışılarak kullanılması tavsiye edilir.

]]>
Aslan Pençesi Kullananlar https://www.aslanpencesi.gen.tr/aslan-pencesi-kullananlar.html Sat, 08 Dec 2018 06:24:02 +0000 Aslan pençesi kullananlar, aslan pençesi yol kenarlarında, bayırlık alanlarda ve ormanlık alanlarda kendiliğinden yetişen doğal bir bitkidir. Hoş bir görünüme sahip olan bitkinin yaprakları 8-9 parmaklı ve dişlidir Aslan pençesi kullananlar, aslan pençesi yol kenarlarında, bayırlık alanlarda ve ormanlık alanlarda kendiliğinden yetişen doğal bir bitkidir. Hoş bir görünüme sahip olan bitkinin yaprakları 8-9 parmaklı ve dişlidir. Sapı oldukça sağlam ve alçaktır. Aslan pençesi kullananlar daha çok kadınlardır. Çünkü aslan pençesi kadın hastalıklarına karşı oldukça faydalı bir bitkidir.

Aslan pençesi, adet düzensizlikleri, menopoz sıkıntıları, yumurtlama sorunlarına karşı kullanılmaktadır. Tüm bu kadın hastalıkları haricinde ergenlik dönemine geçiş te civanperçemi ile birlikte kullanıldığında adete görmeye yeni başlayanlarda adet düzenini sağlar.

Aslan Pençesi Kullananlar

Aslan Pençesi Faydaları

 • Adet döneminde oluşan aşırı kanı azaltarak oluşan sancıyı hafifletir.
 • Kadınlarda menopoz döneminde oluşan şikayetleri azaltır.
 • İshale karşı faydalıdır.
 • Vücutta oluşan yaraların iyileşme sürecini kısaltır.
 • Aknelere karşı iyi gelir.
 • Uyku problemine karşı faydalıdır.
 • Kalp kası hastalıklarına karşı tedavi edici özelliği vardır.
 • Kansızlık, kas erimesi ve vücut yorgunluğuna karşı fayda sağlar.
 • Doğumu zor olan, bebeğin anne karnına tutunmasında sıkıntı yaşayan kadınlarda gebeliğin 3. ayından sonra düzenli kullanılması önerilir.
 • Karaciğer şişkinliğine karşı iyi gelir.
 • Diyabet hastalığına karşı iyi gelir.
 • Böbrekleri daha aktif çalışmasını sağlar.
 • Prostat büyümesini engelleyici etkisi vardır.
 • Meme, rahim, prostat ve lenf bezi kanserlerine karşı engelleyici ve koruyucu etkisi vardır.
 • Kızamığa karşı faydalıdır.
 • Kaynatılarak kaynayan suyu içildiğinde ateşi düşürür.
 • Vücuda dinçlik kazandırır.
 • Vücutta oluşan yangıya karşı etkilidir.
 • Ağız içi yaralarına karşı faydalıdır.
 • Gözde oluşan yangıya karşı soğuk kompres yapıldığında faydalı olur.
 • Diş çekildikten sonra oluşan yaranın çabuk iyileşmesini sağlar.
 • Kanamaları keser.
 • Boğaz enfeksiyonuna karşı gargara yapıldığında iyileştirici etki yaratır.
 • 3-4 kahve kaşığı aslan pençesi kurusu 5 dakika kadar kaynatılır. Hazırlanan su dışarıdan yara, akne ve yangılı yerlere uygulanır. Hazırlanan su soğuduktan sonra gargara yapılarak da kullanılır.

Aslan Pençesi Nasıl Kullanılır

Aslan pençesinin yaprakları salatalara ilave edilerek kullanılabilir. Kurumuş çiçek ve yaprakları çay şeklinde hazırlanarak içilebilir. Ayrıca hazırlanan çay soğuduktan sonra gargara suyu olarak kullanılabilir. Dışarıdan banyo suyuna ilave edilerek kullanılabilir. Aynı zamanda merhem şeklinde de hazırlanabilir.

]]>