Aslan Pençesi Hastalığı Belirtileri ve Tedavisi
15 Mayıs 2024

Aslan Pençesi Hastalığı Belirtileri ve Tedavisi

Aslan Pençesi Hastalığı; Aslan Pençesi bir çıban hastalığıdır. Çıbanlar çok sık rastlanan hastalıklardandır. Çoğu kişiler hayatı boyunca aslan pençesi hastalığını sürekli olarak yaşarlar. Aslan pençesi hastalığı kadınlardan çok erkeklerde görülen bir hastalıktır. Bu hastalık daha çok yaşlı ve hasta kişilerde, diyabet hastalarında, bağışıklık sistemi zayıf olan kişilerde yani erkeklerde daha sık olarak görülmektedir. Ayrıca bu erkeklerin sağlık şartlarının kötü olması, fiziksel yıpranma, dermatit, akne ve permisyöz anemi hastalıkları da diğer oluş nedenleridir. Aslan pençesi hastalığı başlangıç bölümünde kaşındı ve hafif ağrı şeklinde kendisini göstermektedir. Bu kaşıntı ve ağrılar zaman geçtikçe artarak devam eder. Aslan Pençesi çıban hastalığının yapısı ve görüntüsü ucu sarı veyahut beyaz renkte olur. Zamanla kendi kendine patlayarak içerisinde bulunan irini dışarı atar. Bu olayın gerçekleşmesi ile çıban birkaç gün içerisinde yok olarak kaybolur. Fakat bu tamamen ortadan kaybolduğu anlamına gelmez o nedenle de birkaç gün içerisinde yeniden çıkar.

Aslan Pençesi Hastalığı Neden Olur?

Bu hastalık daha çok erkeklerde görüldüğünden vücudun özellikle sırt ve ense bölümlerinde yaygın olarak çıkmaktadır. Bazen kaba et dediğimiz kalça kısmında da birçok çıbanın birleşerek meydana geldiği çabuk yayılan çıban çeşitleri de vardır. Aslan pençesi hastalığı mikroskopla incelendiğinde tıpkı üzüm taneleri gibi bir görüntü oluşturur. Kaba et kısmında bu şekilde yaygın olarak belirginleşen çıban hastalığı genellikle kıl köklerine yerleşerek kendisini göstermektedir. Bu aslan pençesi hastalığının enfeksiyonları patlama esnasında hem cildin diğer yerlerine hem de başka insanlara bulaşabilmektedir. Yayılarak devam eden çıbanlar bulaşıcıdır.

Aslan Pençesi Hastalığının Tanısı ve Tedavisi Nasıl Yapılır?

Çıban diye de adlandırdığımız bu hastalığın tanısı fiziksel muayenede çıplak göz ile rahatlıkla anlaşılabilmektedir. Doktor tarafından yapılan muayenenin ardından aslan pençesi olan kişi hemen hastaneye yatış yaptırılmalı ve süreç Doktor kontrolünde devam etmelidir. Hastalığın oluşum seviyesine göre antibiyotikler ile tedavisine başlanarak kişi tedavi edilmelidir.

Bir diğer adı Şir Pençe olarak da adlandırılan aslan pençesi çıban hastalığı Osmanlı padişahlarından Yavuz Sultan Selim'in ölümüne neden olan bir hastalıktır. Eski çağlarda birçok kişide görülen bu Aslan pençesi hastalığının o dönemlerde tedavi edilememesinden ötürü birçok insanın yaşamını yitirmesine neden olmuştur. Günümüzde gelişen tıp ile bu hastalık gereken önlemler alınıp dikkat edildiğinde kolaylıkla iyileştirilebilen bir hastalıktır. Sağlıkla kalın.

Aslan Pençesi Hastalığı Yorumları

İlk yorumu siz yapmak istermisiniz?

Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Aslan Pençesi Zayıflatır mı?

Aslan Pençesi Zayıflatır mı?

Testere Dişli Aslan Pençesi

Testere Dişli Aslan Pençesi

Aslan Pençesi Ne İşe Yarar?

Aslan Pençesi Ne İşe Yarar?

Editörün Seçtiği

Haber Bülteni