Aslan Pençesi Bitkisi Özellikleri ve Faydaları Nelerdir?
06 Temmuz 2024

Aslan Pençesi Bitkisi Özellikleri ve Faydaları Nelerdir?

Aslan Pençesi Bitkisi

Giriş ve Tarihçesi

Aslan pençesi bitkisi, bilimsel adıyla "Alchemilla vulgaris," tarihte Orta Çağ'dan itibaren yaraların iyileştirilmesi başta olmak üzere pek çok hastalığın tedavisinde kullanılmıştır. Bitkinin kök yapraklarının hayvan ayaklarına benzetilmesi nedeniyle "aslan ayağı" veya "ayı ayağı" gibi isimlerle anılması, pelerine benzeyen yaprakları nedeniyle ise "kadın pelerini" veya "kadın mantosu" gibi isimlerle de bilinmektedir. Tarih boyunca pıhtılaştırıcı ve kanamayı durdurucu etkisiyle yüzyıllar boyu kullanılmıştır. Diş ve diş eti tedavisinin ardından ağızdaki kanamayı durdurmak, adet dönemlerindeki ağrılı ve fazla miktardaki kanamaları azaltmak, ağrıları dindirmek, doğumdan sonra vücudun kendisini toparlamasına yardımcı olmak ve sindirim sistemindeki sorunları hafifletmek için kullanılmıştır.

Bilimsel Araştırmalar ve Kullanım Alanları

Aslan pençesi bitkisinin bu alanlardaki kullanımı, bilimsel araştırmaların yetersiz kalması nedeniyle dikkatli olunması gereken bir konudur. Özellikle Avrupa, Kuzey Amerika ve Asya bölgelerinde dağlık alanlarda doğal olarak yetişmektedir. Ot ve çalı boylarında olan bitkinin çiçekleri gösterişsiz ve taç yapraksız küçük boydadır. Halk ilacı olarak anılan bitkinin çoğalması eşeysizdir. Çok sayıda türünün bir bölümü süs bitkisi ve yem bitkisi olarak kullanılmaktadır. Bitki yazları yeşil olup, 2 yıldan fazla ömrü bulunmaktadır.

Aslan Pençesi Bitkisinin Faydaları

  • Aşırı ve ağrılı olan adet kanamalarının etkisini azaltır
  • Menopoz dönemindeki kadınların huzursuz olmalarına neden olan etkileri hafifletir
  • Yaralarda, kesik ve sıyrıklarda, egzama tedavisinde merhem şeklinde kullanılır
  • Aslan pençesi çayı mide bulantısı etkisini giderir
  • Sindirim sistemi sorunlarında, özellikle ishal kesici olarak etkilidir
  • Ağız gargarası yapılırsa, ağızdaki yaralara iyi gelir
  • Boğaz ağrılarında kullanılır

Aslan Pençesi Çayı Nasıl Yapılır?

Aslan pençesi çayı hazırlamak için, 3 gram kuru aslan pençesi 2 bardak kaynamış sıcak suda 10 dakika kadar ağzı kapalı olarak demlenir. Çayı süzerek balla tatlandırarak içebilirsiniz. Tüketim miktarı konusunda net bir bilgi bulunmamaktadır, bu nedenle tedbirli olmakta fayda vardır. Çayı bir hafta süreyle günde en fazla 2 bardak içmenizi öneriyoruz. Bu kullanıma bir süre ara vererek, yeniden başlayabilirsiniz.

Çayın böcek ısırıklarında, yara ve kesiklerde kullanılması için, soğumuş çayın içine 1 yemek kaşığı yulaf ezmesi koyarak macun kıvamına getirilmesi gerekir. Bu karışımı ciltteki sorunların üzerine sürmek ve kuruduktan sonra yıkayarak temizlemek fayda sağlar.

Aslan Pençesinin Yan Etkileri

Yapılan araştırmaların yetersiz olması nedeniyle, bu bitkinin yan etkileri konusunda fazla bilgi bulunmamaktadır. Buna rağmen, gebelik döneminde ve emzirme döneminde olan kadınların kullanmaması tavsiye edilir. Ayrıca, içeriğinde bulunan tanin maddesinin vücuttaki demirin emilimini azaltması ya da engellemesi gibi etkileri olabileceğinden, demir eksikliği sorunu olan kişilere önerilmez. Kan pıhtılaşmasını önleyen ilaç kullanan kişilerin de aslan pençesi kullanması son derece tehlikeli olabilir.

Sizden Gelen Sorular / Yorumlar

soru

Fulya Öztürk

18 Nisan 2024 Perşembe

Ben adet görmüyorum askan pençesi içiyorum acaba faydasını görür muyum bide bende demir eksikliği vsr yan etkisi varmıdır teşekürler

Cevap yaz
1. Cevap
cevap

Ümmiye

Merhaba Fulya hanım öncelikle ne için adet görmüyorsunuz. Bunun sebebine göre bir tedavi yolu izlemeniz gerekir. Doktora girmeden kendiniz Aslan pençesi kürü uyguluyorsanız bunun doğru ya da faydalı olduğundan bahsedemeyiz. Ayrıca bu tarz bitkisel ürünlerin yan etkileri olabilir ve dozajı önemlidir. Size tavsiyem önce doktora görünün önerir ise bitkiyi kullanın

2. Cevap
cevap

Fayih

Merhaba, fulya hanım herhangi ilaçlar adeti geciktirebilir. Ayrıca düzenli içerseniz aslan pençesini etkisini göreceksiniz.

Soru Sor / Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Düz Yapraklı Aslan Pençesi

Düz Yapraklı Aslan Pençesi

Haber Bülteni

Aslan Pençesi Yağı Özellikleri ve Faydaları Nelerdir?

Aslan Pençesi Yağı Özellikleri ve Faydaları Nelerdir?

Testere Dişli Aslan Pençesi

Testere Dişli Aslan Pençesi

Aslan Pençesi Neye İyi Gelir?

Aslan Pençesi Neye İyi Gelir?

Aslan Pençesi Ne İşe Yarar?

Aslan Pençesi Ne İşe Yarar?

Testere Dişli Aslan Pençesi Nerede Bulunur

Testere Dişli Aslan Pençesi Nerede Bulunur

Aslan Pençesi İbrahim Saraçoğlu

Aslan Pençesi İbrahim Saraçoğlu

Aslan Pençesi Zararları Nelerdir?

Aslan Pençesi Zararları Nelerdir?

Aslan Pençesi Çiçeği Kullanımı ve Faydaları Nelerdir?

Aslan Pençesi Çiçeği Kullanımı ve Faydaları Nelerdir?