Düz Yapraklı Aslan Pençesi
15 Mayıs 2024

Düz Yapraklı Aslan Pençesi

Düz Yapraklı Aslan Pençesi, Gülgillerden olan, ormanlarda yetişen yabani bir bitkidir. Halk arasında pelerin otu, harmani otu, aslan ayağı otu, şebnem otu olarak da bilinir. Aslan pençesinin boyu 50-60 cm'ye kadar boylanabilen, çok yıllık, geniş köklü ve dayanıklı, otsu bir bitkidir. İçinde tanen, selüloz, etken madde, yağ asitleri, gliko protein ve uçucu yağlar içeren şifalı bir bitkidir. 5-7 parçalı yaprakları vardır ve yaprakları büyüktür. Aslan pençesi çiçekleri; ufak yeşil şeklinde, gösterişsiz olup, taç yapraksız ve renkleri yeşilimtraktır. Eşeysiz üreme ile çoğalırlar. Düz yapraklı aslan pençesi, çiçek açtıktan sonra Mart-Temmuz arası toplanır ve kurutulur. Düz yapraklı aslan pençesi ılıman iklim sever ve hemen hemen her ılıman olan her ülkede yetiştiriciliği yapılmaktadır. Hem kurak hem nemli toprak sever. Uzun yıllardan beri tedavi ve bitkisel çözüm olarak kullanılan bir bitki olmuştur.

Düz Yapraklı Aslan Pençesinin Faydaları, Özellikle kadınlar üzerinde oldukça faydası olan düz yapraklı aslan pençesi, adet düzensizliği gören bayanlarda adetleri düzenler ve adet günlerini kolaylaştırır. Menopoz dönemindeki gerginlik, stres, terleme, ruhsal değişkenlik, uykusuzluk, aşırı sinir, sıcak basma ve ruhsal sıkıntıları azaltır. Vücuda güç, kuvvet verir, ateşi düşürür ve baş ağrılarını keser. Düz yapraklı aslan pençesinin anne sütü arttırıcı etkisi de vardır. Pek çok kanser çeşidine karşı koruyucu ve önleyicidir. Böbreklerin ve prostatın düzenli çalışmasına yardımcı olarak kişiyi rahatlatır. Ağız yaralarında ve boğaz iltihaplarında oldukça faydalıdır. Kanın pıhtılaşmasında ve yaraların iyileşmesinde hızlandırıcı etkileri vardır. Sindirim sistemi ve uykusuzluğa iyi gelen düz yapraklı aslan pençesi, kan şekerinin yükselmesini engelleyici etkisiyle şeker hastası olan kişiler içinde faydalıdır. Meme kanseri olma ihtimalini en aza indirir. Prostat kanserini engelleyici niteliktedir. Romatizma ağrılarına oldukça yararlı etkisi vardır. Lenf bezi kanserine iyi gelir. Bağırsak gazlarını giderir, iştah açar, mideyi kuvvetlendirir. Yağ yakıcı özelliği de vardır.

Düz Yapraklı Aslan Pençesi Nasıl Tüketilir?

Düz yapraklı aslan pençesinin tüketimi genelde çayı hazırlanarak içilmesidir. Bunun dışında yaprak kurutularak da tüketilir. Taze yaprakları salataya katılarak da yenebilir. Düz yapraklı aslan pençesinin çiçekleri sapları kurutulduktan sonra kaynatılarak da tüketilebilir. Kaynayan bu su çay olarak içilebileceği gibi akne ve yaraları iyileştirmek için, boğaz iltihaplarında gargara olarak da haricen kompres olarak kullanılır.

Düz yapraklı aslan pençesi çayını tüketirken içimini kolaylaştırmak için herhangi bir tatlandırıcı ya da başka bir madde kesinlikle kullanılmamalıdır. Çayı hazırlarken kesinlikle 10 dakikadan fazla demlenmelidir ve demleme süresi dolduktan sonra süzülerek çiçeklerinden ayrılmalıdır. Yemek yedikten bir saat kadar sonra içilmelidir. Hazırlanan düz yapraklı aslan pençesinden artanı buzdolabında saklayabilirsiniz fakat en fazla 3 gün koruyabilir, 3 günden sonra kullanılmaz. Taze olarak tüketmeye özen gösterin.

Düz Yapraklı Aslan Pençesi Yorumları

İlk yorumu siz yapmak istermisiniz?

Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Aslan Pençesi Neye İyi Gelir?

Aslan Pençesi Neye İyi Gelir?

Haber Bülteni

Güncel

Aslan Pençesi Zayıflatır mı?

Aslan Pençesi Zayıflatır mı?

Güncel

Aslan Pençesi Zararları Nelerdir?

Aslan Pençesi Zararları Nelerdir?

Güncel

Aslan Pençesi Çıbanı Belirtileri ve Tedavisi

Aslan Pençesi Çıbanı Belirtileri ve Tedavisi