Testere Dişli Aslan Pençesi Prolaktin
15 Mayıs 2024

Testere Dişli Aslan Pençesi Prolaktin

Testere dişlisi aslan pençesi prolaktin: Testere dişlisi aslan pençesi Yaz ayları çok sıcak olmayan ve toprağı nemli olan bölgelerde yetişen bir bitkidir. Tüm aktarlarda bulunabilir ve raf ömrü bir yıl kadardır. Bir yıldan fazla kalırsa özelliklerinin %75'ini kaybeder. Bu sebepten taze olarak tüketilmesi önemli olmaktadır. Aktarlardan alırken ürünün o seneye ait olduğuna dikkat edilmelidir. En önemli özelliği hormon dengeleyici olmasıdır. Bayanların sağlığı için mükemmel bir bitkidir ve gonadotropin hormonlarının dengelenmesinde FSH hormonlarının dengelenmesinde ve adet düzensizliğine karşı etkisinin olmasının yanı sıra prolaktin hormonunun düzenlenmesine karşı da mükemmel bir bitkidir. Prolaktin ne olduğundan kısaca bahsetmemiz gerekirse şunları söyleyebiliriz.

Prolaktin: Prolaktin bir iç salgı hormonudur, hipofiz bezinin ön lobu tarafından salgılanmaktadır. En önemli özelliklerinden bir tanesi gebelik esnasında meme bezlerinin süt salgılamasını uyarır. Annelik duygusunu geliştirir. Adet düzeni ve üremede önemli fonksiyonlarında önemli bir etkisi vardır. Prolaktin salgısının artmasında ise adet düzeni bozulmakta ve adet tamamen kesilebilmektedir ya da tam tersi âdet kanamalarında artışlar görülmektedir. Bazı kadınlarda aşırı yükselen prolaktin hormonu çocuk sahibi olmakta zorluk yaşanmasına sebep olabilir.

Testere dişli aslan pençesi prolaktin dengelemesinde rolü

Yükselen prolaktin hormonlarının düşürülmesi için en önemli bitkilerden bir tanesi testere dişlisi aslan pençesi otudur. Bu bitki kadınlık hormonunun dengelenmesinde önemli bir yardımcıdır. Rahimde oluşan miyomların sebep olduğu ara kanamaları durdurabilmektedir. Adet dönemlerinde fazla kan kaybına uğrayan bayanların testere dişlisi aslan pençesini kullanmalarını tavsiye edilir.

Testere dişli aslan pençesinin diğer faydaları nelerdir?
  • Meme, rahim, prostat ve lenf bezi kanserlerine karşı önleyici ve koruyucu bir bitkidir.
  • Lenf bezi ve prostat kanserinin başlangıcında tedavi edici etkiye sahiptir.
  • Lenf bezi ve prostat kanserinin ileri evrelerinde hastalığı yavaşlatmaktadır.
  • Menopoz dönemindeki bayanlarda görülen stres, terleme, gerginlik ruhsal sıkıntı durumlarında hormonların dengelenmesinde etki göstermektedir.
  • Prostat büyümesini önleyici etkisi vardır.
Testere dişli Arslan pençesinden nasıl yararlanılır

4-5 gram kadar kurutulmuş Arslan pençesi otunu alıp kaymamış olan yarım litre suyun içerisine eklenir kısık ateşte on dakika kadar demlendirilir. On dakika geçtikten sonra başka bir bardağa süzme yapılır, demleme süresi on dakikadan fazla olmamalıdır. On dakika dolunca bitkinin derhal süzülmelidir, yoksa çay ağırlaşır.

45 gün boyunca birer gün ara ile bir su bardağı içilmelidir. Her defasında taze olarak hazırlanması gerekmektedir.

Netice olarak özellikle kadınların ara sıra sıkça kullanması gereken kadın hastalığı rahatsızlıklarında çok olumlu etkileri olan ve özellikle prolaktinin dengelenmesinde bu testere dişli Arslan pençesi bitkisinden yararlanılmalıdır.

Testere Dişli Aslan Pençesi Prolaktin Yorumları

İlk yorumu siz yapmak istermisiniz?

Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Haber Bülteni

Güncel

Düz Yapraklı Aslan Pençesi

Düz Yapraklı Aslan Pençesi

Güncel

Aslan Pençesi Zayıflatır mı?

Aslan Pençesi Zayıflatır mı?