Testere Dişli Aslan Pençesi
15 Mayıs 2024

Testere Dişli Aslan Pençesi

Testere dişli aslan pençesi, Latince adı allcemilla vulgaris olan testere dişli aslan pençesi, kadınlarda adet düzensizliğine, FSH hormonunun yüksekliğine, tüylenmeye, iltihaplı eklem romatizmalarına iyi gelen, östrojen hormonunu yükselten etkilere sahip bir bitkidir. Tüm aktarlarda bulunabilen bitkinin raf ömrü bir yıldır. Bu süreden sonra etkisinin %75'ini kaybetmektedir. En etkili olanları yazın sıcak olmayan, nemli topraklarda ve gölgede yetişmiş olanlarıdır. Işığı sevmesine rağmen, direkt güneş ışığı bitkiye iyi gelmez.

Testere dişli aslan pençesi yağmur habercisi olabilir

Testere dişli aslan pençesinin bir özelliği de yapraklarının terlemesinde ve üzerinde su kabarcıklarının oluşmasında yağmur yağacağını haber vermesidir. Bunu gördüğünüzde aynı gün ya da ertesi gün yağmur yağar. Bu özelliği eski çağlardan itibaren bilinmektedir. Kadınlar yağmurlu bölgelerde çamaşırlarını buna göre asıp kuruturlar, yaprakların üzerindeki teri toplayarak ciltlerine sürer ve parlak, zinde bir cilt elde ederlerdi. Terleyen yaprakların üzerindeki suyun ciltte yazın oluşan çilleri yok etme etkisi de bulunmaktadır. Tarihte doğada dolaşan kadınlar bu bitkinin terini gördüklerinde, hemen yüzlerine sürermiş. Bu şekilde doğanın nimetlerinden faydalanırlarmış. Ancak günümüzde bunların çoğu unutulmaya başlanmış.

Testere dişli aslan pençesi ishale etkilidir

Bitkinin sapları ve yaprakları birlikte kullanıldığında, ishalin kesilmesinde etkili olur. Ancak bu etkisini gösterirken kabızlığa neden olmaz. Sadece bağırsağın perisaltik hareketlerini yavaşlatarak, kontrol altına alır. Özellikle hareketli bağırsak sendromu olanlar için tavsiye edilmektedir.

Testere dişli aslan pençesi yaraların kapanmasında etkilidir

Özellikle ameliyat yaralarında ve kapanmayan yaralarda etkili bir bitkidir. Bu özelliği tarihte çok eski dönemlerden itibaren kullanılmaktadır. Özellikle şeker hastalarının kapanmayan yaralarında oldukça etkili olur. Ayrıca demir eksikliğinden kaynaklanan kansızlık sorunu olanlar için, bitkinin çayı önerilmektedir.

Testere dişli aslan pençesi kadınların bitkisi olarak bilinir

Antik çağlardan itibaren kadınların kullandığı bu bitkiyi tanımayan kadın yoktur. Özellikle fazla doğum yapan kadınların düşük riskini azaltıcı özelliği bilinmektedir. Bunu rahim kaslarını güçlendirdiği için sağlar. Gebeliklerinde daha önceden ileri aylarda düşük yapmış kadınların bunu kullanması önerilir. Gebeliğin üçüncü ayından itibaren her gün 1-2 defa içilen çayı sayesinde, rahim kaslarını güçlendirir ve ilerleyen aylarda düşük yapma olasılığını azaltır. Bu bitki adeta kadınların rahmi için yaratılmıştır. Bu yakı otunun erkeklerin prostat sorunları için yaratıldığı gibi etkilidir. Eğer kadınların erken menopoza girme riski varsa, adet düzensizliği bulunuyorsa bu bitkinin kullanılması tavsiye edilir. Kadınlık hormonlarını dengeler, rahimdeki miyomların neden olduğu kanamaları kontrol altına alabilir.

Kadınların FSH hormonları yükseliyorsa, bu bitkiden yararlanabilirler. Bu hormonun yüksekliği kadınların erken menopoza girmesine neden olabilir. Böyle bir durumda kadının paniklemesi, endişeleri hormonun dengesini daha fazla bozabilir. Bu durum adet düzensizliklerini beraberinde getirir. Bu durumda bitkinin kullanılması yararlı olur. Özellikle âdet kanamaları yoğun olan ve uzun süren kadınlara tavsiye edilir. Bu dönemde kadınların ruh halini bile dengeler. Testere dişli aslan pençesi kadınlara bu kadar faydalı olmasını içeriğindeki phlobaphene maddesiyle sağlamaktadır. Bu maddenin damar sertliği ve inme içinde kullanıldığı bilinmektedir.

Testere dişli aslan pençesinin kullanımı

Kaynayan bir bardak klorsuz suyun içinde 3-4 gram kurutulmuş aslan pençesinin on dakika kadar aynı ısıda kaynatılması gerekir. Daha sonra bitki süzülerek ılıtılır. Bunun bir ay süreyle her gün 1 su bardağı içilmesi, kadınların adet düzensizliği, tüylenme gibi sorunlarına iyi gelir. Bu süre sonunda bitkinin kullanımı bırakılmalıdır. Sabahları kahvaltıdan 2 saat sonra ya da öğleden sonra içilebilir. Adet düzensizliği devam ederse, bir süre sonra aynı şekilde 1 kür daha yapılır. FSH hormonu dengesizliği içinde aynı şekilde kullanılır. 1 ay sonra 1 hafta ara verilir ve yeniden aylık küre geçilir.

Testere Dişli Aslan Pençesi Yorumları

İlk yorumu siz yapmak istermisiniz?

Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Aslan Pençesi Zayıflatır mı?

Aslan Pençesi Zayıflatır mı?

Haber Bülteni

Güncel

Testere Dişli Aslan Pençesi

Testere Dişli Aslan Pençesi

Güncel

Aslan Pençesi Kurabiye Tarifi ve Malzemeleri

Aslan Pençesi Kurabiye Tarifi ve Malzemeleri

Aslan Pençesi Ne İşe Yarar?

Aslan Pençesi Ne İşe Yarar?

Testere Dişli Aslan Pençesi Faydaları Nelerdir?

Testere Dişli Aslan Pençesi Faydaları Nelerdir?

Düz Yapraklı Aslan Pençesi

Düz Yapraklı Aslan Pençesi

Aslan Pençesi Çayı Kullanımı ve Faydaları Nelerdir?

Aslan Pençesi Çayı Kullanımı ve Faydaları Nelerdir?

İbrahim Saraçoğlu Aslan Pençesi

İbrahim Saraçoğlu Aslan Pençesi