Aslan Pençesi Kullanımı
15 Mayıs 2024

Aslan Pençesi Kullanımı

Aslan Pençesi Kullanımı, Aslan pençesi 1000'e yakın türü bulunan çok yararlı bir bitkidir. Bu bitkinin kullanımını anlaya bilmek için aslan pençesi hakkında bilgi edinmek gerekir bu nedenle aslan pençesini 5 farklı başlıkta incelemek gerekir. Gülgiller ailesine dahil olan bu bitki ormanlarda yetişen ve türlü çeşitleri olan bir yabani bitkidir. Boyutları ortalama olarak 50 ila 60 cm arası değişebilir. Geniş köklü ve dayanıklı otsu bir bitkidir. Aslan pençesi İçerisinde uçucu yağlar barındırır. Yaklaşık olarak 5-7 parçalı olan yaprakları büyüktür. Kökü geniştir. Aslan pençesinin çiçekleri yıldız şeklinde olup yeşile çalar. Hasat zamanı Mart ve temmuz ayları arasında olan bu bitkiler kurutularak saklanır. Aslan pençesi halk arasında harmani otu, pelerin otu, şebnem otu, aslan ayağı olarak da bilinmektedir. Aslan pençesi içeriğinde yağ asitleri, selüloz, gliko protein vb. Maddeler bulundurmaktadır.

Aslan pençesinin özellikleri nelerdir?

Aslan pençesinin en çok bilinen ana türleri: Testere dişli ve düz yapraklı türlerdir. Ilıman iklimlerin etkin olduğu neredeyse her ülkede yetiştiriciliği yapılmaktadır. Geçmişten günümüze şifalı bitkiler kategorisinde kendisine yer bulan bu bitki her geçen gün daha da ünlenmektedir.

Aslan pençesinin faydaları nelerdir?

Bilinen en önemli etkisi kadınlar üzerinde etkisi olan aslan pençesi kullanım alanı olarak birçok alana sahiptir. Özellikle kadınlar üzerinde çok faydalı etkileri olan aslanpençesi, regl dönemleri düzenleme özelliği ile kadınların vazgeçilmezleri arasında bulunur. Menopoz dönemindeki gerginlik ve sıcak baskınını azaltarak vücuttaki stresi azaltır. Doğal bir ateş düşürücü etkiye sahiptir ve baş ağrısına karşı etkilidir. Anne sütünü arttırır. Pek çok kanser türüne karşı önleyici ve koruyucudur. Böbreklerin ve idrar yollarının düzenli çalışmasına yardımcı olur. Dil yarasına ve boğaz iltihaplarına faydalıdır. Kanı pıhtılaştırma özelliği ile yaraların iyileşmesini hızlandırıcı etkileri de vardır sara hastalığının tedavisinde etkilidir. Uykusuzluğa ve sindirim sistemi bozukluklarına iyi gelir. Aslan pençesi kan şekeri seviyesini düzenler. Testere dişli aslan pençesi ishale iyi gelir. Bağırsak hareketlerini düzenler.

Aslan pençesi kullanımı

Aslan pençesi kullanımının birden fazla yolu vardır. Örneğin aslan pençesi kurutularak çay haline getirilir. Bu yöntem en çok kullanılan yöntemdir. Mart ila temmuz ayları arasında toplanan aslan pençesi kurutulur. Bu kurutma işlemi sonucu çayı hazırlanarak içilebilir. Aslan pençesinin bu kullanımında korkulan şey kabızlığa sebep olacağı korkusudur ancak aslan pençesi sindirimi düzenleyici etkisi kabızlığı engeller.
  • Aslan pençesi çayı: Aslan pençesi çayı 1 su bardağı kaynar suya kurutulmuş bir tutam aslan pençesi bitkisi koyularak kaynatılır. Kaynama işlemi tamamlandıktan sonra 5 ile 6 dakika dinlendirilir. Süzgeç kullanılarak servis edilir. Günde 2 ila 3 bardak içilir, Boğaz ağrılarında ise gargara yapmak faydalı olacaktır,
Aslan pençesi kullanımı sadece çayla sınırlı değildir. Bu eşsiz bitkinin yaprakları salatalarda kullanılabilir. Kurutulan aslan pençeleri tıpkı bir oksijenli su gibi kaynatılarak yaralarda kullanılabilir. Ayrıca banyo suyuna katılarak kullanmakta mümkündür.
  • Aslan pençesi ile banyo suyu: Göz kararı yaklaşık olarak 250gr kurutulmuş aslan pençesi bir gün öncesinden soğuk suya yatırılır. Ertesi gün bu su ısıtılır ve banyo sıcaklığına getirildiğinde banyo suyuna ilave edilir.
Aslan pençesinin bu kullanımı el ve ayak rahatsızlıklarına iyi gelir. Kadınlarda ise vajinal bölgelerdeki sancı, akıntı vb. Rahatsızlıklara karşı iyi gelir.

Aslan Pençesi Kullanımı Yorumları

İlk yorumu siz yapmak istermisiniz?

Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Haber Bülteni