Aslan Pençesi Neye İyi Gelir?
15 Mayıs 2024

Aslan Pençesi Neye İyi Gelir?

Aslan pençesi neye iyi gelir, allcemilla vulgaris adıyla bilinen bitki halk arasında tavşan ayağı, aslan ayağı, kadın mantosu, hizmetçi kız, şebnemli gibi isimlerle bilinir. Aslan pençesi daha çok dağlık alanlarda, orman kenarlarında, yükseklerde nemli çayırlarda doğal olarak yetişen bir bitkidir. Aslan pençesi, 7-9 parmaklı olan yapraklarının kenarları dişli güzel bir görünümü vardır. Yüksek olmayan sapları sağlam yapıdadır. Bu bitkinin sarımsı yeşil renkte olan yaprakları Mayıs ayından Haziran ayına kadar görülebilmektedir. Çiçekleri açtığında tamamı toplanır. Diğer zamanlarda ise yaprakları toplanarak gölgede kurutulur.

Aslan pençesi hangi rahatsızlıklara iyi gelir?
 • Hamilelik sırasında oluşan baş dönmelerinin giderilmesinde faydalı olur.
 • Kanamaları durdurmada yararı vardır. Lapa şeklinde hazırlanarak her 10 dakikada bir bölgeye haricen tatbik edilir.
 • El ayak banyosu, vajinal banyo sırasında 1 litre suyun içerisine 2 avuç aslan pençesi kaynatılarak kullanılır.
 • Skleroz rahatsızlığında ve kalbin güçlenmesinde etkili olur.
 • Fıtıklar ve rahim sarkması için çoban çantası bitkisiyle kullanılması önerilir. Bu gibi rahatsızlıklarda mümkün olduğunca taze toplanan bitkiyle hazırlanan çay içilmelidir.
 • Özellikle kadın hastalıkları üzerinde etkili olan aslan pençesi; rahim akıntılarında, adet düzensizliklerinde, menopoz dönemi etkilerinin azaltılmasında, rahim sancılarında etkili olmaktadır. Bunun yanında civan perçemi bitkisi ile kullanıldığında ergenliğe geçme döneminde adetleri düzenler.
 • Kırık yaralarında, kangren, çıbanlar da apseli yaralarda iyileştirme özelliği bulunmaktadır. Böyle durumlarda çayı hazırlanarak içilebilir ya da ezilerek bölgeye haricen uygulanabilir.
 • Kas erimesinde, kas yorgunluğunda, demir eksikliğine bağlı olan kansızlık durumlarında çoban çantası bitkisiyle kullanıldığında daha yararlı olmaktadır.
 • Kasları gelişmemiş olan çocuklarda ve sara hastalarında aslan pençesi çayı önerilir. Bunun yanında çocukların güçsüzlüğü varsa, banyo sularına 200 gram aslan pençesi koyabilirsiniz.
 • Uyku düzensizliği olanlarda, şeker hastalarında, sindirim bozukluğu çekenlerde olumlu etkileri vardır.
 • Soğuk algınlığında, göz hastalıklarında, yarım bağ ağrısında kullanılmaktadır.
 • Vücuttaki yağ birikimleri ve idrar söktürücü etkileri de bulunmaktadır. Bu rahatsızlıklar için özellikle yükseklerde yetişen yapraklarının altı parlak gümüş renkte olanlar daha uygundur. Aslan pençesinin çayı hazırlanarak günde 3 fincan tüketebilirsiniz.
 • Hamilelikte düşük riski yüksek olan kadınlarda kas yorgunluğunu giderir, rahim kaslarının güçlendirir ve bununla düşük riskini azaltır. Bunun yanında zor doğumları olanlarda ve doğum yaralanmalarında etkili olur. Hamilelikte bu riskleri olan kadınlar, ilk üç aydan sonra aslan pençesi çayı içebilirler. Lohusa olan kadınlara da 10 gün boyunca bu bitkinin çayı önerilir.
 • Diş çekimi sonrasında ağızda gargara yapılır ve çayını içerek de yaranın iyileşmesinde etkili olur.
 • 1 litre suyun içerisine 2 avuç aslan pençesi koyarak 10 dakika kaynatın. Bu hazırlanan çay hasta olan kişilerin kendilerini hemen toparlamalarına yardımcı olur.

Aslan Pençesi Neye İyi Gelir Yorumları

soru

Müstezım

20 Mayıs 2024 Pazartesi

Aslan pençesi çiçeğini daha önce de duymuştum. Gerçek hayatta hiç görmediğim bu bitkinin insan vücuduna birçok faydası bulunuyormuş. Özellikle düzenli olarak çay yapılması durumunda bu faydalar daha rahat bir şekilde görülebiliyormuş Tam olarak nasıl kullanılır?

Cevap yaz
cevap

Admin

20 Mayıs 2024 Pazartesi

Müstezım, Aslan pençesi çiçeği gerçekten de birçok faydaya sahip bir bitkidir. Özellikle çay olarak kullanılması yaygındır. Bir bardak kaynar suyun içine bir çay kaşığı kadar kurutulmuş aslan pençesi ekleyip, 5-10 dakika demlemeye bırakabilirsiniz. Ardından süzerek içebilirsiniz. Düzenli kullanımda daha fazla fayda görebilirsiniz. Ancak, herhangi bir bitkisel ürün kullanmadan önce bir uzmana danışmanızı öneririm.

Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Haber Bülteni

Aslan Pençesi Kullanımı

Aslan Pençesi Kullanımı

Düz Yapraklı Aslan Pençesi

Düz Yapraklı Aslan Pençesi

Aslan Pençesi Çıbanı Belirtileri ve Tedavisi

Aslan Pençesi Çıbanı Belirtileri ve Tedavisi

Aslan Pençesi Kullanımı ve Faydaları Nelerdir?

Aslan Pençesi Kullanımı ve Faydaları Nelerdir?

Aslan Pençesi Kullananlar

Aslan Pençesi Kullananlar